Pięć samorządów, kilka instytucji oraz prywatni inwestorzy wspólnie tworzą jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Małopolsce, jaką jest Źródlany Szlak w subregionie tarnowskim.
Pierwszym cudem było dostrzeżenie walorów wód siarczkowych, występujących tutaj obficie. Ich wartości lecznicze porównywalne są z wodami leczniczymi Truskawca – dzisiaj na Ukrainie – a kiedyś najmodniejszego uzdrowiska II Rzeczpospolitej. Mogą wspierać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnień stawów, chorób pourazowych narządów ruchu, schorzeń skóry, systemu nerwowego i zatruć przemysłowych. To odkrycie w połączeniu z wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, czystym powietrzem i dynamicznie powstającą infrastrukturą, w przyszłości zagwarantują niezapomniane doznania dla ducha i ciała, kiedy już powstaną zakłady wodolecznicze.
Drugim cudem, jaki się już zmaterializował, to niespotykana współpraca samorządów Ciężkowic, Gromnika, Pleśnej, Rzepiennika Strzyżewskiego i Zakliczyna – we wspólnym wyborze koncepcji i wspólnej realizacji Źródlanego Szlaku – przedsięwzięcia, które ma szansę stać się hitem turystycznym na ogólnopolską skalę i na wiele lat zapewnić rozwój i dochody dla tego regionu. Dołączył do nich Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna, która zapewnia promocję, wsparcie dla lokalnego rynku usług turystycznych oraz popularyzację produktów regionalnych – rękodzieła i wyjątkowo smakowitych potraw, przygotowanych z miejscowych ekologicznych upraw i hodowli. Zanim jednak „przyjedziemy do wód”, lokalni włodarze już dzisiaj zagwarantowali, że wędrowanie i odkrywanie Pogórza Ciężkowickiego, będzie przyjemne i ciekawe, czemu służą elementy bazy turystycznej, aktualnie realizowane głównie w gminach Pleśna, Gromnik i Ciężkowice. To ogromne przedsięwzięcie. Całkowitą ich wartość szacuje się na około 80 mln złotych.
Trzeci cud, to tempo w jakim realizowane są inwestycje Źródlanego Szlaku, którego pomysł narodził się ledwie kilka lat temu. Powstały już stanice rowerowe w Lubince i Breniu, ścieżka przyrodnicza w Łowczówku i geologiczna w Lichwinie. Wyjątkową atrakcję stanowią wieże widokowe w Bruśniku, Brzance, Dąbrówce Szczepanowskiej i Iwkowej – Szpilówce. Ta ostatnia ma wysokość aż 34 metrów. Jest na co popatrzeć, twierdzi Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik – możemy z nich podziwiać nie tylko panoramę Tarnowa, ale też Tatry, a przy dobrej pogodzie z jednej z nich dostrzec nawet najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.
Największe projekty realizowane są w gminie Ciężkowice, słynnej z rezerwatu Skamieniałe Miasto. Jak zapewnia burmistrz miasta Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz – w niedługiej perspektywie, miejscowość ta ma szansę stać się uzdrowiskiem. Rozpoczęto realizację Parku Zdrojowego, mają też powstać: alpinarium, arboretum, ogród sensoryczny i wrzosowisko. Działa tam fantastyczne Muzeum Przyrodnicze (o którym możecie przeczytać tutaj), a w niedługim czasie będziemy mogli przemierzyć ścieżkę w koronach drzew.
Na Źródlany Szlak możemy wyruszyć z Krakowa samochodem, rozpoczynając przygodę w Gromniku, gdzie przecinają się wiodące na południe drogi wojewódzkie z kierunku Krakowa i Warszawy. Tu też powinniśmy odwiedzić nowo otwarty Centralny Punkt Informacyjny Źródlanego Szlaku, stylową stanicę, gdzie możemy odpocząć i zapoznać się z trasami wędrówek. A i sam Gromnik oraz jego okolice też warte są poświęcenia im czasu, o czym zapewnia wójt Gminy Bogdan Stasz.
Jednak zdecydowanie lepszym pomysłem dla turystów pieszych i rowerzystów, jest dojazd pociągiem do Tarnowa, skąd wyruszymy na wędrówki, które możemy zakończyć na jednej ze stacji kolejowych – Gromniku, Tuchowie lub Ciężkowicach, zapewniając sobie komfortowy powrót do domu.