Poszukiwanie pracy może być bardzo łatwe dzięki portalom będącym bazą ofert, o ile oczywiście ogłoszenia w nich zamieszczane są treściwe i dostarczają niezbędnych informacji. Na krakowski rynek wkracza Aplikuj.pl – popularny portal pracy, który pilnuje, by pracodawcy zamieszczali ogłoszenia z odpowiednią treścią i rzetelnymi informacjami. Przejrzystość danych działa na korzyść kandydatów, ale i pracodawców, bo dzięki niej zbierają oni więcej CV.
Rekrutacja kandydatów
Choć w Krakowie chętnych do pracy nie brakuje, tak jak wolnych stanowisk pracy. Jak łatwo zauważyć na listach ofert pracy w Krakowie, pracodawcy prześcigają się w budowaniu jak najciekawszych treści ogłoszeń, zwłaszcza gdy poszukują osób na stanowiska deficytowe. Choć specjaliści są w cenie, nie znaczy to, że można do rekrutacji podejść lekko i niedbale – kandydaci muszą być przygotowani na to, że wiele firm wymaga dedykowanych dokumentów aplikacyjnych i prowadzi wieloetapowe rekrutacje, których poszczególne części przybierają różne formy. Na pracodawcach natomiast duża konkurencyjność wymusza większą dbałość o treści ofert i same procesy zatrudnienia.
„Z punktu widzenia poszukujących pracy szczególnie ważna jest transparentność, uczciwe opisywanie warunków i specyfiki stanowiska przez pracodawców. Niektóre podstawowe informacje o zatrudnieniu mogą wykluczać ofertę z pola zainteresowań kandydata, a gdy dowiaduje się on o nich dopiero na rozmowie, szybko okazuje się, że obie strony tylko straciły cenny czas” – mówi Patrycja Kosek z serwisu Aplikuj.pl. Nowoczesny portal pracy właśnie wkracza na krakowski rynek i dokłada szczególnej staranności, aby oferty i wymagania wobec kandydatów były jasno sprecyzowane. W każdej ofercie znajdziemy informacje o stanowisku, zakresie obowiązków, o tym co oferuje firma a także o tym, jak aplikować. Serwis teraz już dostępny jest także dla szukających pracy właśnie w Krakowie. Korzystanie z tego rodzaju portali w znaczący sposób ułatwia zarówno szukanie pracy jak poszukiwanie pracowników. Jasno określając kryteria można dostępne oferty zawężać do tych najbardziej interesujących. Pracodawcy z kolei, korzystając z bazy mają możliwość zorientowania się w rynku pracy.
Rynek pracy w Krakowie
Ostatnio mówi się, że Kraków to prawdziwe El Dorado dla osób, które poszukują pracy w korporacjach. To tutaj otworzono biura wielu banków, które łącznie zatrudniają tysiące osób. W Krakowie poszukiwane są więc osoby zajmujące się tzw. compliance czyli zgodnością z przepisami i regulacjami struktur, działań, procedur. W tego typu miejscach wakaty wypełniane są niemal natychmiast, do procesu rekrutacyjnego przystępują bowiem absolwenci wielu specjalności, prawnicy czy ekonomiści. Ogromna liczba miejsc stanowisk w korporacjach to jedna z głównych różnic między rynkiem pracy w Krakowie a np. w rejonie Śląska, gdzie Aplikuj.pl jest najpopularniejszym portalem pracy. Wśród ogłoszeń z województwa śląskiego najwięcej dotyczy pracy na produkcji, dla inżynierów i techników, w Małopolsce natomiast dominują oferty pracy biurowej, w usługach lub turystyce. To w końcu jedno z najchętniej zwiedzanych miast w Polsce. W obu rejonach problem ma branża budowlana. W całym kraju odczuwalny jest deficyt specjalistów z tego zakresu. Znalezienie wykwalifikowanej ekipy budowlanej zajmuje niejednokrotnie całe miesiące. Nie chodzi tu nawet o inżynierów budowy, ale o osoby, które podejmą zadania fizyczne.
Jakie problemy spotykają pracodawcy
Pracodawcy napotykają różne problemy, kiedy poszukują pracowników. Oczywistą przeszkodą jest brak osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Z drugiej strony są bariery, które stwarzają wysokie wymogi na dane stanowisko. Problemem może być na przykład nietypowy język obcy – japoński, litewski, turecki itp. Znalezienie pracownika posługującego się takim językiem nie jest łatwe. Problemem jest też brak doświadczenia kandydatów w środowisku, które w dużej mierze składa się ze studentów. Z jednej strony krakowscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają studentów ze względu na brak konieczności opłacania za nich składek, a z drugiej zmuszeni dodatkowo przeszkalać pracowników i ryzykować ich liczne pomyłki wynikające z braku doświadczenia. To się opłaca tylko w niektórych branżach – głównie tych, w których rotacja pracowników jest zawsze wysoka ze względu na charakter stanowiska. W innych przypadkach zdecydowana większość pracodawców woli zatrudnić osobę wykształconą, która zarazem ma już za sobą choćby minimalny okres pracy w zawodzie, dzięki czemu szybko wdroży się w swoje obowiązki.