Został już tylko niecały miesiąc na złożenie wniosku o udzielenie dotacji na likwidację pieca, kotła lub kominka. 30 czerwca upływa termin naboru wniosków w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Mieszkańcy Krakowa wciąż składają wnioski o udzielenie dotacji na zmianę systemu ogrzewania.
Wszystkim zainteresowanym, którzy do tej pory zwlekali ze złożeniem wniosku, przypominamy, że jeżeli do 30 czerwca nie zdążą przedłożyć kompletu dokumentów nie będą mogły skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Gminę.
1 września na terenie Krakowa zacznie obowiązywać całkowity zakaz stosowania paliw stałych w instalacjach (w szczególności kotłach, piecach i kominkach). Przestrzeganie zakazu spalania węgla i drewna będzie podlegało regularnym kontrolom, m.in. straży miejskiej.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu Ograniczania Niskiej Emisji, a także wzory wniosków znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wciąż skorzystać można z dopłaty na zmianę systemu ogrzewania lub dopłaty do zwiększonych kosztów grzewczych w ramach programów osłonowych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.
Podopieczni MOPS, którzy do tej pory korzystali ze wsparcia na zakup węgla, nie otrzymają pomocy finansowej po 1 września 2019 r.
Dodatkowo Gmina Miejska Kraków zaprasza mieszkańców, którzy nie są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej, do Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, gdzie uzyskają oni poradę np. w kwestiach związanych z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości. Lokalizacje punktów oraz harmonogram udzielania porad prawnych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Co ważne, miasto udzieliło w tym roku dotacji na łączną kwotę 29 mln złotych na likwidację ponad 3,5 tys. palenisk.