Oferta kulinarna obszaru aglomeracyjnego miasta Krakowa wzbogaciła się o produkty oznaczone znakiem firmowym Znak Lokalny „Spichlerz Koronny”. Znak ten umożliwia klientom dotarcie do sprawdzonych producentów. Procedury nadawania znaku w ramach Marki Lokalnej opracowało Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa, a marka została wzmocniona opatentowaniem znaku.
Budowa mocnej lokalnej marki „Spichlerz Koronny z królewskiego nadania” przyczyni się do promocji i rozpowszechniania wśród mieszkańców oraz turystów produktów i usług najwyższej jakości z terenu Lokalnej Grupy Działania „Korona Północnego Krakowa”. Teren ten obejmuje obszar pięciu graniczących z Krakowem gmin: Igołomia- Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Wielka Wieś i Zielonki. Obszar, na którym LGD działa od przeszło 13 lat, jest krainą owocujących sadów, bogatych ogrodów i urodzajnych pól. Nic dziwnego, że powstają tu zdrowe i smaczne naturalne produkty oraz wyjątkowe gotowe przetwory. Działa tu wiele firm wytwarzających dobrej jakości produkty spożywcze, a restauracje i hotele oraz gospodarstwa agroturystyczne oferują wartościowa kuchnię w oparciu o lokalne produkty i płody ziemi.
Pierwsza edycja certyfikacji i nadawania znaku Marki Lokalnej „Spichlerz Koronny” odbyła się w pierwszym półroczu bieżącego roku. W dniu 21 września 2019 roku podczas uroczystej Gali w Michałowicach wręczania statuetek dokonał Piotr Adamczuk, Prezes Zarządu wraz z Przewodniczącą Kapituły Znaku „Spichlerz Koronny” dr hab. Moniką Bieniasz.
Barbara Kawa Wiceprezes Zarządu, wprowadziła obecnych w kulisy pracy nad projektem. Prowadząca imprezę Monika Kwaczała, dyrektor biura LGD podkreśliła, że to dopiero początek Marki Lokalnej, stowarzyszenie planuje z roku na rok ją rozwijać, tak, by grono podmiotów certyfikowanych Znakiem Lokalnym „Spichlerz Koronny” powiększało się sukcesywnie.
Wśród grona laureatów tegorocznej edycji statuetki otrzymały następujące podmioty:
Pasieka na Koźlicy Joanny i Grzegorza Packów z Masłomiącej za miód wielokwiatowy nektarowy,
Restauracja Hotelu Witek Sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce za bufet śniadaniowy w Restauracji Hotelu Witek, danie specjalne: wędzony na miejscu pstrąg z Doliny Kluczwody,
Cafe Ul Kawa i Kultura Agnieszki Staśko z gminy Michałowice za personalizowane torty z malinami i truskawkami z Pielgrzymowic i brownies oraz sernikobrownies z malinami z Pielgrzymowic
Justyna Górzyńska prowadząca Restaurację Malinowy Anioł z Zielonek za kruchą tartę z owocami sezonowymi i orzechami – Róża jabłkowa z dodatkiem owoców sezonowych wg przepisu zaczerpniętego z Koła Przyjaciół Brzozówki
Elżbieta Woźniczka z Prądnika Korzkiewskiego otrzymała dwa znaki jakości, dla Gospodarstwa Agroturystycznego „We młynie” za usługę noclegową oraz dla Spiżarni „We młynie” za produkty spożywcze: Miody, Syrop z kwiatów bzu czarnego i Sok z aronii z liściem wiśni
Beata Broś z firmy Zdrowe Ciacho z Michałowic za Jaglaczka, Ciasta z warzywami (ciasto dyniowe z jabłkami, marchewkowe, cukiniowe, szpinakowe z masą brzoskwiniową, muffinki marchewkowe i dyniowe) i Ciasteczka maślane (z miętą, pokrzywą lub melisą)
Winnica Uniwersytetu Rolniczego Garlicki Lamus z Garlicy Murowanej za wino „Uniwersyteckie Grono” z winnicy UR Garlicki Lamus
Aneta Dudziak z Pracowni tortów artystycznych „Z miłości do słodkości” w Pobiedniku Małym za usługę cateringową „Słodki stół”
Firma Produkcyjno- Handlowa „KOLIBER” Ewy Sadzik z Brzozówki za Żurek Zbożowy Wiejski, Barszcz Biały Wiejski i Barszcz Czerwony
Restauracja Szary należąca do Elżbieta i Mirosława Szarych z Michałowic za „Majstersztyk szefa kuchni z jabłek od sąsiada” czyli specjalne, nowoczesne menu Restauracji Szary wykorzystujące jabłka z tradycyjnego, lokalnego gospodarstwa sadowniczego.
Różnorodność i bogactwo smakowitych potraw dostarczonych przez laureatów potwierdziły znakomitą jakość wyrobów producentów „Spichlerza Koronnego”
Proces nadawania Znaku Lokalnego „Spichlerz Koronny” oraz cała akcja promocyjna Marki realizowana jest w ramach projektu własnego „Spichlerz Koronny”- wdrożenie oraz promocja marki lokalnej LGD” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.