Gruz należy do problematycznych odpadów, których nie można wrzucać do zwykłych kontenerów na śmieci lub składować na posesji, bo grożą za to surowe mandaty. W jaki sposób mieszkańcy Krakowa mogą legalnie pozbyć się kłopotliwych pozostałości po budowie lub remoncie? Przedstawiamy kilka rozwiązań!
Gruz, czyli co?
Wywóz i utylizacja gruzu to pierwsza rzecz, o której należy pomyśleć planując jakiekolwiek prace budowlane, generalny remont mieszkania czy termomodernizację budynku. Do kategorii gruz zalicza się potłuczone wyroby ceramiki budowlanej, między innymi pokruszony beton, pustaki ścienne, dachówki, resztki glazury, terakoty czy armatury łazienkowej. Odpady tego typu wymagają odpowiedniej utylizacji, dlatego nie mogą trafić do pojemnika na śmieci komunalne. Mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z wielu rozwiązań w zakresie utylizacji gruzu budowlanego – część z nich oferują władze miasta, a inne prywatne przedsiębiorstwa usługowe.
Oddaj do PSZOK-u
Zlokalizowana przy ul. Nowohuckiej 1D „Lamusownia” przyjmuje od mieszkańców Krakowa (nieodpłatnie) oraz przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie gminy miejskiej Kraków (odpłatnie, według cennika) między innymi gruz ceglany oraz odpady z betonu (w workach). Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie odbiera natomiast odpadów budowlanych zawierających smołę, papę lub azbest.
Na podobnych zasadach działa inny krakowski PSZOK, PGOW – Barycz, znajdujący się przy ul. Krzemienieckiej 40. Osoby fizyczne mogą dostarczać odpady nieodpłatnie, z kolei przedsiębiorcy są zobowiązani do uiszczenia opłaty oraz wypełnienia specjalnej Karty Przekazania Odpadów. Zebrany gruz trafia następnie do podmiotów zajmujących się odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów.
Osoby dostarczające odpady do PSZOK-ów są również zobowiązane do posegregowania ich – zasada ta dotyczy nie tylko krakowskich punktów, ale większości tego typu miejsc funkcjonujących na terenie całego kraju. Najczęściej spotykany podział zakłada odseparowanie od siebie niezanieczyszczonych odpadów z betonu i gruzu betonowego, niezanieczyszczonych odpadów z gruzu ceglanego, odpadów ceramicznych oraz odpadów ze szkła.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych pozwalają pozbyć się gruzu nieodpłatnie, jednak mieszkańcy miasta muszą liczyć się z koniecznością samodzielnego dostarczenia odpadów. W PSZOK-ach obowiązują również limity ilościowe, nie jest to zatem rozwiązanie dla osób mających do oddania duże ilości gruzu.
Drugie życie gruzu?
Innym sposobem na pozbycie się odpadów, takich jak gruz budowlany, jest przekazanie ich osobom prywatnym lub firmom w charakterze materiału do ponownego wykorzystania. W serwisach internetowych z ogłoszeniami lokalnymi można znaleźć wiele podmiotów zainteresowanych przyjęciem gruzu, który może posłużyć do utwardzania dróg, wypełniania dziur, wykonania drenażu terenu czy budowy parkingów. Możliwości wykorzystania rozdrobnionego w specjalistycznych kruszarkach gruzu jest bardzo wiele, a materiał ten jest ekologiczny i wytrzymały.
A może profesjonalny wywóz gruzu budowlanego?
Oddanie odpadów do punktu selektywnej zbiórki, przekazanie do ponownego wykorzystania jako materiał budowlany – to nie wszystkie opcje, z jakich mogą skorzystać mieszkańcy gminy Kraków. Wywóz gruzu za odpowiednią opłatą zapewniają również specjalistyczne firmy, które dysponują kontenerami przystosowanymi do gromadzenia odpadów budowlanych, a także pojazdami przeznaczonymi do wywozu ich do miejsca utylizacji. Odbierają one odpady zarówno od klientów indywidualnych mieszkających w zabudowie jedno-, jak i wielorodzinnej, a także od przedsiębiorstw.
Specjalistyczne podmioty oferują wypożyczenie pojemnych kontenerów na odpady budowlane, które po zapełnieniu są przewożone do miejsca utylizacji. Funkcjonujące na terenie Krakowa firmy podstawiają kontenery pod wskazany adres, a nawet pomagają w ich załadowaniu. Jest to rozwiązanie polecane nie tylko w przypadku generalnych remontów, ale także prac związanych z rozbiórką budynków, które generują dużo gruzu i innych kłopotliwych odpadów.