Jednoczymy Kraków dla dzieciaków! – pod takim hasłem przebiegać będzie 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie, zaś w całej Polsce będziemy łapać „Wiatr w żagle”. W niedzielę, 12 stycznia, zapraszamy na ul. Powiśle 11, gdzie powstanie scena koncertowa. Do nowej lokalizacji przejdziemy korowodem z Rynku Głównego, a o godz. 20.00 wyślemy z placu pod Wawelem „światełko do nieba”. Kraków gra do końca świata i o jeden dzień dłużej!
Ponad dwa tysiące kwestujących wolontariuszy oraz kilkuset kolejnych ochotników, skupionych w ośmiu niezależnie działających sztabach WOŚP w Krakowie. Kilkadziesiąt wydarzeń odbywających się na terenie miasta przez cały weekend.
Około 300 puszek stacjonarnych, które już teraz gromadzą datki w firmach, instytucjach, sklepach oraz punktach usługowych. Do tego kilkaset aukcji, które trwają od miesiąca i zakończą się w połowie lutego.
Dochód z tegorocznej zbiórki zostanie przeznaczony na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
– Chyba żadne inne wydarzenie w naszym kraju nie wyzwala w tak wielu ludziach chęci do działania w szczytnym celu – mam na myśli zarówno wolontariuszy, jak i osoby, które wrzucają datki do puszek – powiedział podczas konferencji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– To samo możemy powiedzieć o efektach zbiórek – najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny oznaczony serduszkiem możemy znaleźć zarówno w placówkach medycznych w dużych miastach, jak i małych miasteczkach. Dlatego serdecznie państwa zachęcam do przyłączenia się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jestem dumny, że Kraków, jak co roku, włączy się bardzo intensywnie w pomoc organizatorom – dodał.
Wszystkich krakowian zapraszamy na pochód, który symbolicznie przeniesie „serce” finałowych wydarzeń z Rynku Głównego na Powiśle. Do Wielkiego Pochodu Świątecznej Pomocy może dołączyć każdy. Zjednoczeni ponad podziałami radośnie „przepłyną” ten krótki odcinek przy akompaniamencie orkiestr dętych. Zbiórkę zaplanowano na godz. 14.30, przemarsz rozpocznie się o 15.00.
Na Powiślu zapraszamy do odwiedzenia małego orkiestrowego miasteczka, gdzie tradycyjnie będzie można się nauczyć udzielania pierwszej pomocy w namiocie programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Na stoisku obok będzie można zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju gadżety finałowe – zarówno te pochodzące z SiemaShopu, jak i przygotowane specjalnie na krakowski finał. Oprócz tego zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie dawców szpiku w namiocie Fundacji DKMS oraz wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa. Wszystkim aktywnościom towarzyszyć będzie muzyka – od godz. 16.00 umilą nam czas tacy wykonawcy, jak Tabu, SKA Petarda, Prawda, Marysia Starosta i Nocny Kochanek.
Przypominamy, że do obowiązkowych atrybutów wolontariuszy należą:
- identyfikator 28. finału WOŚP (zdjęcie, hologram, dane sztabu),
- puszka 28. finału WOŚP zabezpieczona banderolami (przypisana do wolontariusza),
- serduszka.
Część wolontariuszy będzie również posiadała terminale płatnicze.
Najważniejsze liczby dotyczące WOŚP w Krakowie:
- 32 970 521,75 złotych – wartość sprzętu w krakowskich szpitalach oraz innych instytucjach zakupionego przez WOŚP,
- 2 113 300 złotych – co najmniej taka kwota wpłynęła na konta WOŚP dzięki krakowskiemu graniu w 2019 roku (z samych aukcji krakowskich sztabów uzbierano 120 tys. zł),
- dziesiątki tysięcy dzieci z krakowskich szkół uczą się bądź uczyły się pierwszej pomocy w programie „Ratujemy i uczymy ratować”.
Gdzie szukać informacji o przebiegu finału WOŚP w Krakowie i zebranej kwocie?
Największe wydarzenia 28. finału WOŚP w Krakowie:
- Wielki Pochód Świątecznej Pomocy – symboliczna „przeprowadzka” z Rynku Głównego na Powiśle,
- koncert na Powiślu,
- MotoOrkiestra przed Centrum Handlowym M1,
- Bieg Wielkich Serc na Bulwarach Wiślanych,
- impreza w Centrum Handlowym Serenada (w sobotę, 11 stycznia),
- wielkie zwiedzanie Krakowa.
Najciekawsze aukcje:
- autorski rysunek Andrzeja Mleczki z indywidualną dedykacją,
- astrolabium od rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- samochód elektryczny Fiat 500,
- zabytkowy motocykl WFM z 1963 r. odbudowany przez grupę miłośników motoryzacji,
- model 500-letniego dzwonu Zygmunta i insygnium od przewodniczącego Rady Miasta Krakowa,
- karnety na krakowskie festiwale oraz dzień w roli reportera na 13. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie,
- piłki od reprezentacji Polski w piłce nożnej i siatkówce, piłkarzy Wisły Kraków, koszulki i inne sportowe atrybuty z autografami sportowców,
- liczne książki od autorów przybyłych na Krakowskie Targi Książki,
- dary od znanych osób z ich autografami,
- pobyty w krakowskich hotelach,
- aukcje przewodników miejskich.