Ten styczniowy weekend będzie stał pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Poniżej piszemy, jakie wydarzenia będą towarzyszyć tegorocznej edycji WOŚP. Poza tym zapraszamy Was na kolejną Noc Waniliowych Myszy w Barakah, koncerty muzyki filmowej, a także najlepsze filmy festiwalu Nowe Horyzonty w Kinie pod Baranami. Nasz kulturalny przewodnik jak zawsze na bieżąco, zapraszamy!
Teatr Barakah w ten weekend zaprasza na „QUO VADIS Magiczny prodiżu?”, czyli 12. odcinek cyklicznych spektakli pod hasłem „Noc Waniliowych Myszy”. Znajdziecie w nich elementy kabaretu i musicalu, a także komentarz do codziennej rzeczywistości. W tym odcinku pojawia się Dżin spełniający życzenia współczesnych mężów stanu i przenoszący nas i ich do PRL-owskiej przeszłości, gdzie bryluje Maryla Narodowicz, grozi Czerwony Generał i wraca zamknięty od lat w Magicznym Prodiżu estradowy duch szalonych lat osiemdziesiątych łudząco podobny do… Andrzeja Zauchy. Czy bohaterowie z Wiejskiej poradzą sobie z tym pomieszaniem epok? Polecamy sprawdzić na własne oczy już w piątek o godz. 19.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy opanuje w niedzielę cały Kraków! Czego możecie się spodziewać tego dnia na mieście? Na pewno wielu koncertów! Wielki finał WOŚP odbędzie się w tym roku na placu pod Wawelem przy Powiślu 11! Kto wystąpi? M.in. Tabu, Marysia Starosta i Nocny Kochanek! Początek występów o godz. 16.10. Już w sobotę na koncert WOŚP-owy zaprasza Barakah – wystąpią tam grupy Sublokator i Pavulon (godz. 20). Z kolei przed Nowohuckim Centrum Kultury o godz. 19 w niedzielę wystąpią Outcast Flame Fireshow – grupa kuglarska w klimatach słowiańskich oferująca pokazy teatru ognia na wszelkich imprezach okolicznościowych. Będzie się działo!
Kinomani również mogą wspomóc WOŚP oglądając filmy! Kina Kika i Agrafka w tym roku grają dla Orkiestry największe hity ubiegłego roku. W Agrafce zobaczymy koreańskiego faworyta w Oscarowej rywalizacji, czyli „Parasite”. To pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Z kolei Kika zagra ostatni film Pedro Almodovara „Ból i blask” ze świetną rolą główną Antoniego Banderasa. W filmie reżyser zawarł dużo wątków autobiograficznych! W przypadku obu seansów wstęp na film za dobrowolną opłatą do puszki przeznaczoną na WOŚP.
Kino pod Baranami zaprasza na przegląd najciekawszych filmów 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Na ekranie Kina Pod Baranami pojawią się m.in. canneńscy triumfatorzy, tacy jak islandzki dramat „Biały, biały dzień” Hlynura Pálmasona (piątek, godz. 19) oraz osadzona wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji opowieść o potrzebie równowagi „Siła ognia” Olivera Laxe (niedziela, godz. 19). Swoje najnowsze dzieło zaprezentuje nowojorczyk Abel Ferrara, reżyser pamiętnego „Złego porucznika”. Jego „Tommaso” (sobota, godz. 19) to zaskakujący, i niezwykle osobisty film zacierający granicę między prawdą a fikcją, w którym wystąpił, jak zwykle fenomenalny, Willem Dafoe.
Muzyka filmowa w najlepszym wydaniu? Taką propozycją jest Golden Era Film Music Festival, który odbywa się w Wierzynku. The Royal Chamber Orchestra złożona z najlepszych krakowskich absolwentów Akademii Muzycznej zagra przeboje z takich filmów jak „Różowa Pantera”, „Deszczowa piosenka”, „Gwiezdne wojny”, „Piraci z Karaibów” czy filmy o przygodach agenta 007. Koncerty rozpoczynać się będą codziennie o godz. 18:45.
Lubicie bałkańsko-ukraińskie rytmy? To koniecznie wybierzcie się w sobotę do Fortów Kleparz! Świętowanie prawosławnego Sylwestra połączy się tam z muzyczną ucztą dla fanów Festiwalu Pannonica. Wystąpi m.in. rewelacja tegorocznej Pannoniki – Luiku. Stylistycznie projekt można określić jako gorący „cygańsko-ukraiński dance”. Kolejną gwiazdą wieczoru będzie uczestnik (i laureat!) festiwalu w Guczy – Sokół Orchestra, czyli rodzime dźwięki muzyki słowiańskiej. Początek o godz. 19, a zabawa pewnie potrwa do białego rana!
Na wyjątkowe spotkanie zapraszamy w piątek do Empiku na Rynku Głównym. Choć zachowało się tylko jedno wspólne zdjęcie Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej, niezwykła przyjaźń dwóch poetek przetrwała w licznych listach – pełnych serdeczności, żartobliwych uwag, wzajemnego wsparcia i ciepła. Zebrane w książce „Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy” przedstawiają kulisy pięknej kobiecej przyjaźni. O przyjaźni poetek porozmawiamy podczas spotkania ze znawczynią twórczości Kulmowej, przyjaciółką rodziny – prof. Urszulą Chęcińską, która opracowała i przygotowała teksty do wydania tej książki oraz Michałem Rusinkiem – wieloletnim sekretarzem Szymborskiej, członkiem zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Spotkanie o godz. 18.
Kolejna transmisja z The Metropolitan Opera w Kinie Kijów już w sobotę o godz. 18.45! Tym razem będzie to „Wozzeck” Albana Berga w reżyserii Williama Kentridge’a, czyli premiera sezonu. Najpierw było wydarzenie autentyczne: Johann Christian Woyzeck, lipski cyrulik, zamordował 21 czerwca 1821 swoją kochankę. Potem postromantyczny niemiecki pisarz Georg Büchner stworzył na tej kanwie dramat, a ten z kolei posłużył Albanowi Bergowi do skomponowania wstrząsającej opery. Były żołnierz, dręczony koszmarami, nie wytrzymuje presji środowiska i wyśmiewany po zdradzie swej konkubiny zabija ją, a sam ginie w nurtach rzeki. W rolę Wozzecka wcieli się znakomity szwedzki baryton Peter Mattei (wystąpił w transmisjach „Cyrulika sewilskiego”, „Parsifala” i „Eugeniusza Oniegina”).
W piątkowy wieczór Pracownia pod Baranami zaprasza na wyjątkowy koncert – Piotra Bukartyka & zespołu Ajagore! Ich projekt to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej: Piotra Bukartyka – znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, wnikliwego obserwatora rzeczywistości oraz muzyków grupy Ajagore – instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy – od jazzu, rhythm’n’blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe. Co z tego muzycznego spotkania wyniknie? Sprawdźcie w piątek o godz. 19.