W tym roku po raz kolejny kandydaci do szkół ponadpodstawowych mogą liczyć na pomoc w zapoznaniu się z ofertą edukacyjną przygotowaną przez szkoły prowadzące kształcenie zawodowe: technika i szkoły branżowe I stopnia. W marcu już po raz szósty odbędzie się Krakowski Tydzień Zawodowców, a towarzyszyć mu będą dwie otwarte soboty. Szczegółowy program poznamy pod koniec lutego.
Od sześciu lat Krakowski Tydzień Zawodowców promuje szkolnictwo zawodowe w naszym mieście, a uczniom i rodzicom umożliwia zorientowanie się w bogatej ofercie krakowskich szkół technicznych i zawodowych. To największe tego typu wydarzenie w mieście, ważne tym bardziej, że z roku na rok oferta samorządowych techników i branżówek jest coraz bogatsza.
W tym roku Krakowski Tydzień Zawodowców odbędzie się od 2 do 6 marca, natomiast dwie otwarte soboty zaplanowano na: 7 marca i 25 kwietnia. Przez wszystkie te dni w szkołach odbywać się będą prezentacje oferty edukacyjnej, w tym poszczególnych zawodów, lekcje pokazowe, oprowadzanie po pracowniach, warsztaty, konkursy i turnieje. Szkoły pochwalą się swoimi sukcesami, a do dyspozycji uczniów będą nauczyciele i doradcy zawodowi. Pełny program wydarzenia poznamy pod koniec lutego.
Bezpośredni kontakt ze szkołą, możliwość obejrzenia wnętrz i pracowni oraz spotkania z nauczycielami – to wszystko pozwala zgromadzić obiektywną wiedzę, która pomaga podjąć decyzję co do dalszego kształcenia. A jest się nad czym zastanawiać, bo krakowskie szkoły kształcą w około 80 zawodach należących do tak różnych branż, jak: elektryczna, energetyczna, mechaniczna, odzieżowa, chemiczna, komunikacyjna, ekonomiczna, poligraficzno-medialna, budowlana, gastronomiczna i innych.
Dlatego poza rozpoznaniem własnego potencjału (zainteresowań, uzdolnień, predyspozycji) kluczowe są rzetelne, aktualne i wyczerpujące informacje o zawodach, tym bardziej że wiele z nich ma tajemniczo lub podobnie brzmiące nazwy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a może nawet odkryje w sobie nowe zainteresowania, które całkowicie odmienią dotychczasowe plany edukacyjne.