To najmniejszy, ale pełen atrakcji region Polski. Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji dla wielbicieli historii, przyrody, techniki i kulinariów. Zapraszamy na wycieczkę po Opolszczyźnie – szlakiem wybranych atrakcji i miejsc dostępnych podczas jednodniowej wycieczki ze stolicy regionu.
Zaczynamy od wizyty w Pałacu Odrowążów w odległym o 30 km od Opola Kamieniu Śląskim, słynącym jako miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Rodziny Odrowążów, Larischów i Strachwitzów dbały o rozwój zamku, który przejął funkcje pałacową. Po różnych zakrętach losu pałac przejęty w 1990 roku przez Diecezję Opolską zyskał status Sanktuarium św. Jacka. Jest to obiekt udostępniony do zwiedzania, otoczony parkiem krajobrazowym, a największą atrakcją jest kaplica św. Jacka. Obiekt prowadzi też część sanatoryjną w Zespole Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym Sebastianeum Silesiacum. Specyfika ośrodka polega na wykorzystaniu wód oligoceńskich do hydroterapii XIX – wieczną metodą księdza Sebastian Kneippa.
Inną atrakcją Kamienia Śląskiego jest Pole Golfowe Karolinka Golf Park, nowo powstała atrakcja, założona w 2015 roku przez grupę przyjaciół golfistów. Pole golfem z czasem stało się miejscem profesjonalnych zmagań zawodników i sposobem rozrywki dla amatorów, którzy stawiają na tym polu pierwsze golfowe kroki. Kompleks 9 – dołkowego pola golfowego obejmujący 75 hektarów utworzony na terenie zielonym, ze starym drzewostanem, sprzyja rekreacji i wyciszeniu
Pozostając przy sportach, warto zajrzeć na tor wyścigowy Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. To najnowszy w Polsce, nowoczesny tor wyścigowy o długości nitki 3636 metrów. Posiada pełną infrastrukturę wraz z kompleksem konferencyjnym, garażami, wieżą startową i tarasami widokowymi oraz hotel z restauracją. Można tu doświadczyć samemu jazdy po torze wyścigowym wykupując indywidualne jazdy w ramach Silesia Ring Open Track lub wziąć udział w spektakularnej imprezie organizowanej przez renomowane firmy samochodowe.
Od motoryzacji blisko do niezwykłego miejsca poświęconego technice, do Fabryki Robotów w Mosznej. Eksponowane są tu dzieła z pogranicza sztuki i techniki – konstruowane przez pasjonata stalowe roboty inspirowane filmami science fiction, przypominające postaci z Gwiezdnych Wojen i Transformersy. Niektóre z nich ruszają się, a nawet mówią. Mają rozmiaru od kilkunastu centymetrów do 3,5 metra. Największe z nich zostały zbudowane w czasie ok. 700 godzin i ważą nawet 900 kg. Obiekty te budowane są ze złomowanych części pojazdów mechanicznych, recyklingu metalowego, a każdy z nich jest wyjątkowym i zadziwiającym tworem niebywałej wyobraźni twórcy, Sebastiana Kucharskiego.
Miejscowość Moszna znana jest przede wszystkim z niesamowitego zamku przypominającego wyglądem Zamek Królewny Snieżki z bajki, ze swoimi 99 wieżami i 365 pomieszczeniami oraz oranżerią. Powstał z niezwykłej fantazji właściciela Franza Huberta von Tiele – Winklera, bogatego przemysłowca, którego rodzina dorobiła się fortuny w ciągu zaledwie dwóch pokoleń. Zamek w okresie świetności przyjmował najdostojniejszych gości z ówczesnego świata. Dziś trasy turystyczne wiodące od piwnic po wieże uczęszczane są przez turystów. Zamek dysponuje częścią hotelową i restauracyjną, oferuje również zabiegi odnowy biologicznej.
Dla ciekawskich i kreatywnych utworzono tajemniczy Pokój Zagadek.
Stąd już blisko do Gór Opawskich, najbardziej na wschód wysuniętej części Sudetów, na granicy polsko-czeskiej. Te łagodne łańcuchy górskie z kopulastymi szczytami wyposażone są w turystyczne trasy piesze, ścieżki spacerowe, biegowe i rowerowe, co pozwala na zbalansowny wysiłek dopasowany do oczekiwań przyjezdnych. Wśród obiektów hotelowych na uwagę zasługuje hotel „Dębowe Wzgórze”, wpasowany w otoczenie przyrody, prowadzący zdrową lokalną kuchnię.
W rejonie Gór Opawskich warto odwiedzić dawne uzdrowisko – Głuchołazy, znane ze stosowanej tu już w XIX wieku metody Priessnitza, polegającej na hydroterapii. Zabytkowe miasteczko z obiektami sięgającymi okresu romańskiego posiada część sanatoryjną – rozległy Park Zdrojowy z tężnią, położony malowniczo nad rzeczką Białą Głuchołaską.
Jedno z ciekawszych miast Opolszczyzny – Paczków, zwany polskim Carcassone ze względu na doskonale zachowane średniowieczne mury obronne z XIV wieku, może pochwalić się nowoczesną dynamiczną ekspozycją zgromadzoną w Muzeum Gazownictwa. Wśród licznych eksponatów znajdziemy unikalną imponującą kolekcję dawnych gazomierzy i urządzeń gazowniczych z minionych epok. Muzeum posiada także centrum szkoleniowe z profesjonalnym zapleczem.
Doborem i jakością eksponatów zaskoczy nas również Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie, założonym przez Fundację rodziny Biernackich. Obok kolekcji zabytkowych aut i motocykli gromadzonych przez właściciela – byłego kierowcę rajdowego, prezentowana jest sekcja dotyczącą eksperymentów naukowych przedstawionych w bardzo przystępnej formie. Są to ciekawe stanowiska z interaktywnymi doświadczeniami z zakresu fizyki i techniki, które pomagają zrozumieć otaczający świat.
Metamuzeum Motoryzacji wchodzi w skład kompleksu, którego częścią jest Winnica Hople, powstała w 2005 roku na obszarze 5 hektarów. Dzięki dobrym warunkom glebowym i klimatycznym oraz starannej uprawie i pasji załogi wina cieszą się powodzeniem wśród znawców. Zabytkowa XVIII wieczna obora mieści salonik degustacyjny i salę konferencyjną oraz pomieszczenia służące do produkcji win.
Góry Opawskie połączone z czeskim pasmem Sudetów – Jesenikami dzięki polsko-czeskim projektom podniosły swoją wartość turystyczną o transgraniczne szlaki tematyczne. Miejscowość Jesenik ( Jesionik) jest celem wypraw polskich turystów, którzy odwiedzają tu głównie rynek z ratuszem i budynek Twierdzy na Wodzie z Muzeum Regionalnym (Vlastivědné Muzeum). W tym historycznym miejscu ostatnio otwarto multimedialną wystawę poświęconą procesom czarownic, które w tym regionie zataczały szerokie kręgi i trwały do XVII wieku.
W historycznym budynku Katowni mieści się doskonale zaopatrzona informacja turystyczna, gdzie można uzyskać informacje w języku polskim, na piętrze mieści się sala wystaw czasowych.
Stolica dawnego biskupiego Księstwa Nyskiego – Nysa zwana „Śląskim Rzymem” to miasto pełne zabytków, skoncentrowanych wokół zabytkowego rynku, w obrębie dawnych murów obronnych, czyli dzisiejszych plant. Niemal przy rynku stoi monumentalny kościół. Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. Centrum miasta doskonale oglądać z góry, z wieży ratuszowej, dokąd wywozi nas wygodna winda. Tuż przy bazylice usytuowana jest dzwonnica – monumentalna, czterokondygnacyjna wieża o charakterze włoskiej kampanili. Na trzech piętrach galerii, w specjalnych gablotach, prezentowane są dzieła sztuki złotniczej nyskich złotników. Kielichy mszalne, lichtarze i naczynia liturgiczne umieszczono na specjalnie skonstruowanych ze szkła platformach.
Nysa była w XVIII i XIX wieku twierdzą uważaną za jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych w napoleońskiej Europie, obok twierdz w Kłodzku i Srebrnej Górze. Miasto było otoczone wałem, 10 bastionami, 4 rawelinami oraz fosą wodną. Spośród tych obiektów do dzisiejszych czasów zachował się – wielokrotnie modernizowany – bastion Św. Jadwigi , leżący nieopodal Bramy Ziębickiej . Obecnie jest w nim umiejscowiona atrakcja turystyczna i centrum wydarzeń kulturalnych oraz ekspozycja nawiązująca do czasów, kiedy w twierdzy znajdowały się schrony dla piechoty i artylerii, a w podziemiach – kazamaty.
W dawnym Pałacu Biskupim – okazałej budowli pamiętającej czasy świetności Księstwa Biskupów Wrocławskich, znalazły swoje miejsce zbiory Muzeum Powiatowego. Wystawa „Kresy w pamięci mieszkańców powiatu nyskiego” obejmuje pamiątki, zdjęcia, dokumenty i wspomnienia przekazane przez lokalną społeczność. Ekspozycje prezentują wnętrze mieszczańskiego domu, pradzieje ziemi nyskiej, wystawę archeologiczną, nyskie rzemiosło i militaria.
Miasto Niemodlin znane jest z zamku, który liczy sobie ponad 700 lat. Wzniesiony przez rodzinę książęcą Bolesława I, by bronić ziem opolskich, przechodził przeróżne koleje losu. Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy ponownie otworzyć go dla zwiedzających. Na wprost zamku restauracja na Wyspie w jest jednym z 20 obiektów na szlaku kulinarnym „Opolski Bifyj”, podobnie jak restauracja w hotelu „Dębowe Wzgórze”, Kamienic w Kamieniu Śląskim czy ta na zamku w Mosznej. Niemodliński lokal specjalizuje się w słynnym karpiu po niemodlińsku, pozyskiwanym w pobliskich stawach. Każdy z obiektów na kulinarnym szlaku Opolszczyzny serwuje tradycyjne dania regionalnej kuchni i dba o zachowanie dziedzictwa kulinarnego.
Materiał został zrealizowany dzięki Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Zdjęcia – Elżbieta Tomczyk-Miczka