Jest to częsty stereotyp – na samo słowo ,,dieta” od razu czujemy głód i nieszczęście. Jest to dla nas synonim ciągłego niedosytu, jedzenia sałatek i chodzenia spać na pusty żołądek. Na szczęście jest to nieprawda. Dieta oznacza zmianę nawyków żywieniowych i zdrowsze wybory, ale może być smaczna i sycąca.
Jak powinna wyglądać dobrze skomponowana dieta?
Dobrze zbilansowana dieta to taka, która posiada odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych: węglowodanów, białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Proporcje powinny przedstawiać się następująco:
-
10-20% energii z białka
-
20-35% energii z tłuszczu
-
45-65% energii z węglowodanów
Oczywiście te ilości będą się lekko różnić w zależności od Twojej płci, wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że proporcje to nie wszystko. W naszej diecie powinny znaleźć się węglowodany złożone, takie jak pełnoziarnisty chleb, makaron, kasze, płatki owsiane, które służą do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi między posiłkami. Właśnie skoki glukozy powodują napady głodu podczas diety. Dodatkowo węglowodany uczestniczą w regulacji procesów sytości i głodu. Są też odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie jelit. Powinniśmy też zadbać o odpowiednią ilość błonnika, który opóźnia proces opróżniania żołądka, przedłużając okres sytości. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, orzechach, roślinach strączkowych, owocach i warzywach. Dodajmy do tego białko w postaci chudego mięsa i nabiału oraz zdrowe tłuszcze i otrzymujemy zbilansowaną dietę.
Bardzo istotna jest kaloryczność diety. Jeżeli nasz organizm potrzebuje 1800 kalorii dziennie, a my dostarczymy mu tylko 1200, to niezależnie od proporcji będziemy odczuwać głód. W Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomogą Ci w obliczeniu zapotrzebowania kalorycznego, jednak najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę aktywności fizycznej. Jeżeli kilka razy w tygodniu trenujesz na siłowni albo biegasz, musisz dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej energii potrzebnej do regeneracji.
Nie chcesz czuć głodu? Jedz mniej a częściej!
Według badań powinniśmy w ciągu dnia spożywać 4-5 mniejszych posiłków. Najlepiej śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Taki podział spowoduje optymalne wykorzystanie dostarczonej energii, pomoże opanować głód, zapobiegnie sięganiu po przekąski, wyreguluje poziom glukozy. Najłatwiej zadbać o taki porządek dnia korzystając z diety dostępnej na stronie https://bedietcatering.pl/krakow/.
Dieta nie powinna też oznaczać wyrzeczeń. Nie musimy rezygnować z naszych ukochanych potraw i przekąsek. Jeżeli będziemy przestrzegać kaloryczności i zadbamy o odpowiednie łączenie produktów, możemy jeść dietetyczne makarony, ciasta, pieczone frytki i fit burgery. Wtedy nie będziemy czuć się wygłodzeni i nie będziemy łamać diety.
Odpowiednie zbilansowanie posiłku pomoże Ci w walce z głodem podczas diety, jednak nie jest proste dla przeciętnej osoby. Dlatego powstały cateringi dietetyczne. Specjaliści tworzący jadłospisy dbają o odpowiednią kaloryczność, proporcje i smak potraw, dzięki czemu czujesz się najedzony i widzisz efekty na wadze.