Serce jest najważniejszym narządem mięśniowym w układzie krwionośnym, który dostarcza tlen i składniki odżywcze niezbędne w procesie metabolizmu, do całego organizmu. Narząd ten jest najbardziej niezawodną i wydajną pompą przetaczającą ponad 350 litrów krwi w ciągu godziny. Serce pracuje bez przerw i napraw a w ciągu całego życia wykonuje ponad 3,5 miliarda uderzeń. Umiejscowione jest pomiędzy płucami, w środkowej części klatki piersiowej. Od niezawodnej pracy tego narządu zależy ludzkie życie i dlatego należy o niego należycie zadbać. Profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem chorób serca oraz wad wrodzonych i nabytych układu sercowo- naczyniowego zajmuje się specjalista kardiolog. Od drugiej połowy XX w. wraz z rozwojem nowoczesnych technik diagnozowania i leczenia nastąpił szybki rozwój procedur leczniczych w kardiologii umożliwiający coraz bardziej skuteczne leczenie chorób serca.
Jakie objawy najczęściej sygnalizują nieprawidłowości w pracy serca?
Objawy chorób serca mogą narastać powoli, prawie niezauważalnie przez wiele lat, mogą również pojawić się nagle a nawet gwałtownie. Wiele czynników wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby serca. Należy do nich długotrwały stres, zła dietę, nadmiar szkodliwych używek, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, czasem przez nadmierny wysiłek lub brak aktywności fizycznej i niehigieniczny tryb życia. W postępującej chorobie serca najczęściej pojawia się duszność, nawet przy braku wysiłku, narastające w ciągu dnia zmęczenie bez wyraźnej przyczyny. W przypadku gdy serce nie dostarcza do mózgu odpowiedniej ilości krwi z tlenem mogą wystąpić omdlenia i zawroty głowy. Zaburzenia rytmu serca powodują obrzęki nóg szczególnie w okolicach kostek. Pojawiać mogą się zasinienia skóry warg i paznokci. Przyspieszone bicie serca może wywołać niebezpieczne skurcze i nieprawidłowości rytmu, czyli kołatanie serca. Ból w klatce piersiowej, ściskanie, duszenie promieniujące do ramion, szyi a nawet żuchwy. Dłuższe dolegliwości mogą wskazywać na zawał. Dusznica pojawiająca się najczęściej po wysiłku lub zdenerwowaniu i ustępująca po wypoczynku. Z dolegliwościami kardiologicznymi należy bezwzględnie skorzystać z pomocy kardiologa. Po czterdziestym roku życia zaleca się okresowe badania kontrolne stanu serca.
Najczęstsze choroby kardiologiczne
Najczęstszym schorzeniem kardiologicznym jest dla nadciśnienie tętnicze leczone w ramach samodzielnej specjalności hipertensjologii, funkcjonującej w Polsce od 2006 roku. Kardiolog najczęściej zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa) przeważnie związanej z miażdżycą naczyń wieńcowych, leczeniem niewydolności serca związanej z uszkodzeniem mięśnia sercowego, zapaleniem mięśnia sercowego, zawałem mięśnia sercowego, leczeniem zaburzeń rytmu serca(arytmia) oraz korektą wrodzonych lub nabytych wad serca. W diagnostyce kardiologicznej oprócz szczegółowego wywiadu w ocenie kondycji mięśnia sercowego pomocne są nieinwazyjne badania EKG, holter EKG, badania dopplerowskie, echo serca i wiele innych.
Kompletna diagnostykę i specjalistyczne leczenie kardiologiczne możną uzyskać przykładowo w placówkach należących do Grupy Scanmed w kilkunastu miastach Polski – w tym także w Krakowie: https://scanmed.pl/specjalizacje/kardiologia/krakow