W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na problemy związane ze stopami. Na taką sytuację mają wpływ między innymi zmiany cywilizacyjne. Należy zaznaczyć, że obecnie ludzie często zakładają modne, choć niefunkcjonalne i niewygodne obuwie. Chorobą zwyrodnieniową, która dotyka okolice stopy są np. haluksy. Czym się objawiają? W jaki sposób należ je leczyć?
Haluksy – co warto wiedzieć na ich temat?
Haluks, czyli tak zwany paluch koślawy to schorzenie, które ma związek z wadliwym ustawieniem dużego palca stopy. Taka deformacja widoczna jest gołym okiem. Na boczne odchylenie palucha w kierunku pozostałych palców mają wpływ zmiany w ustawieniu kości śródstopia. W przypadku haluksów pierwsza kość śródstopia odchylona jest w kierunku przyśrodkowym. Należy także zaznaczyć, że w obrębie zniekształconego stawu może w łatwy sposób dojść do rozwoju stanu zapalnego, co niestety skutkuje pojawieniem się uciążliwego bólu. W miarę upływu czasu taki stan może nawet doprowadzić do problemów z normalnym poruszaniem się. Haluksy to, co prawda schorzenie, które może pojawiać się na skutek uwarunkowań genetycznych, ale należy zaznaczyć, że często za ich przyczynę uznaje się noszenie nieodpowiednio dopasowanego obuwia bądź częste chodzenie w butach na wysokim obcasie. Problem palucha koślawego dotyka częściej kobiet. W jaki sposób leczy się haluksy? Wszystko zależy od stanu zaawansowania zmian. Przy niewielkich zmianach, aby zminimalizować tempo ich rozwoju powinno się zadbać przede wszystkim o właściwe obuwie, można zadecydować się także na obuwie zdrowotne bądź wkładki ortopedyczne do butów. Na rynku dostępne są również specjalne maści, plastry czy osłony na haluksy. Jednak w sytuacji, w której zmiany są na tyle zaawansowane, że zaburzają prawidłowy chód wymagana jest chirurgiczna korekcja koślawości.
Leczenie operacyjne haluksów – dlaczego warto je zastosować?
Metody operacyjne to najbardziej skuteczny sposób na leczenie haluksów. Warto zauważyć, że istnieje kilka technik operacyjnych palucha koślawego. Należą do nich miedzy innymi: scarf, korekcja metodą Kramera lub Chevron, metoda Akina, technika Lapidusa, czy też metoda McBride/Silver. W celu dobrania odpowiedniej metody należy udać się na konsultacje specjalistyczną, na której lekarz określi stan zaawansowania choroby. Operacja palucha koślawego polega na modyfikacji części nieprawidłowo ułożonej kości i korekcie stawu. Taki zabieg wykonuje ortopeda prywatnie z Krakowa oraz innego dużego miasta wojewódzkiego. Sam zabieg nie jest bolesny, ponieważ pacjent otrzymuje znieczulenie odcinkowe. Jeżeli zaś chodzi o rehabilitacje, to zazwyczaj nie jest ona kłopotliwa, po upływie kilku tygodni pacjent wraca do pełnej sprawności. Do tego czasu zalecane jest stosowanie specjalistycznego obuwia, które to umożliwia odciążenie przedstopia. Pamiętajmy, że warto zdecydować się na leczenie palucha koślawego, ponieważ nieleczone haluksy mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu nie tylko stopy, ale również kolan czy też kręgosłupa.