30 marca Urząd Miasta Krakowa otrzymał całościową ekspertyzę techniczną, dotyczącą zabezpieczenia i usuwania skutków katastrofy budowlanej wywołanej pożarem archiwum miejskiego. Ekspertyza opracowana została przez ekspertów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.
Ekspertyza szczegółowo i kompleksowo określa zasady zabezpieczenia obiektów archiwum, a także kolejność i sposób wykonywania prac rozbiórkowych hali nr 1 i 2, uwzględniając przy tym ochronę dokumentów, które ocalały z pożaru.
Rozpoczęcie prac rozbiórkowych, a tym samym wydobywania i zabezpieczenia dokumentów, poprzedzi decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jej wydanie jest przewidywane na koniec bieżącego tygodnia lub początek tygodnia po świętach.
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie konsultacyjne z Prokuraturą Okręgową, na temat działań związanych z rozbiórką budynków archiwum i zabezpieczeniem ocalałych dokumentów. Prokuratura zastrzegła sobie prawo wykonywania czynności śledczych do 10 kwietnia. Rozpoczęcie robót rozbiórkowych będzie więc możliwe od 12 kwietnia. Urząd Miasta prowadzi teraz działania związane z ustaleniem realizatora tych robót – tak, aby rozpocząć prace 12 kwietnia.
Czas realizacji robót rozbiórkowych jest ściśle związany ze stanem oraz ilością ocalałych z pożaru dokumentów. W związku z tym prace rozbiórkowe będą etapowane, powiązane z wydobywaniem ocalałych dokumentów.
Wydobyte dokumenty zostaną posegregowane według możliwości ich ratowania i poddawania procesom zabezpieczającym. Wszystkie czynności w tym zakresie będą wykonywane pod nadzorem ekspertów – archiwistów Archiwum Narodowego i konserwatorów akt.
Przypomnijmy, że wieczorem, 6 lutego, w dwóch halach archiwum Urzędu Miasta Krakowa doszło do wybuchu pożaru. Zaraz po uruchomieniu systemów alarmowych na miejscu pojawiły się zastępy straży pożarnej, które natychmiast przystąpiły do akcji gaśniczej. Już w trakcie trwania działań ratunkowych Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie podjął szereg działań, których celem było zabezpieczenie terenu oraz znajdującej się tam infrastruktury. Pierwszym krokiem było utwardzenie terenu i wykonanie na nim drogi tymczasowej. Następnie wygrodzono teren zagrożony, a także wykonano i zamontowano tymczasową bramę.
Po zakończeniu akcji gaśniczej zrealizowano też prace zabezpieczające infrastrukturę: zadaszona została stacja trafo w hali nr 1, wykonano schody zewnętrzne do hali nr 3 (nieobjętej pożarem). Za pomocą stempli wzmocniono też konstrukcję łącznika komunikacyjnego pomiędzy halami archiwum a budynkiem administracyjnym, a także wygrodzone zostały wejścia do uszkodzonych hal.
Na wniosek PINB, ZIM wyłonił wykonawcę kontroli stanu technicznego budynku administracyjnego archiwum, do którego dostała się woda podczas akcji gaśniczej. Miała ona na celu stwierdzenie, czy jest możliwe bezpieczne wejście do tego budynku. W kolejnym etapie ZIM – również na podstawie decyzji PINB – zlecił wykonanie wielobranżowej ekspertyzy w zakresie możliwości użytkowania budynku administracyjnego, wraz ze wskazaniem niezbędnych robót budowlanych do przywrócenia pełnej funkcjonalności obiektu. To opracowanie jest w trakcie realizacji – jego ostateczny wynik poznamy w maju.
Zarząd Inwestycji Miejskich bierze też aktywny udział w spotkaniach zespołu powołanego przez prezydenta Krakowa Zarządzeniem nr 323/2021 w sprawie zabezpieczenia archiwaliów archiwum zakładowego Urzędu Miasta Krakowa, oraz określenia zasad postępowania z ocalałymi archiwaliami po zakończeniu akcji ratowniczo-gaśniczej. Przedstawiciele jednostki uczestniczą też w roboczych spotkaniach przedstawicieli miasta z firmami i ekspertami, których tematem są czynności konieczne do wydobycia dokumentów i rozbiórki hal.