W Krakowie przebywała grupa młodzieży z Ukrainy, która wspólnie ze swoimi polskimi koleżankami i kolegami, spotkała się na międzynarodowych warsztatach dziennikarskich – „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Przedsięwzięcie to, oprócz przygotowania do zawodu dziennikarza, miało również na celu tworzenie platformy porozumienia i współpracy młodzieży z Polski i Ukrainy.
Warsztaty zostały zorganizowane przez krakowską Fundację Eurointegracja w ramach programu Erasmus +. Projekt trwający od 30 czerwca do 13 lipca, zgromadził w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron. Ukraińskim partnerem Fundacji Eurointegracja, było Centrum Rozwoju Kreatywności „Lileya” z Kijowa.
Uczestnicy zgłębiali tajniki dziennikarstwa pod okiem doświadczonych żurnalistów. W charakterze wykładowców wystąpili z niezwykle ciekawymi tematami Paulina Socha-Jakubowska z tygodnika Wprost, Ewa Ornacka – dziennikarka śledcza, autorka książek i scenariuszy o mafii, Hanka Wójciak – dziennikarka radiowa i wokalistka, Kuba Niziński – dziennikarz sportowy, komentator igrzysk olimpijskich, Konrad Myślik – dziennikarz społeczny. W zagadnienia fotografii reporterskiej wprowadził młodych adeptów Piotr Wojnarowski, a z tematyką wydarzeń kulturalnych zapoznał ich Tomasz Cichocki.
Młodzież uczestniczyła w bogatym życiu kulturalnym Krakowa przy okazji spektakularnych wydarzeń, takich jak Festiwal Kultury Żydowskiej, Jazz Summer Festiwal i Festiwal Ulica. Uczestnicy poznawali również Małopolskę, a jednym z punktów programu była wizyta na terenie Lokalnej Grupy Działania „Korona Północnego Krakowa”, gdzie powstał materiał na temat życia lokalnej społeczności. Przy okazji wizyty na zamku w Pieskowej Skale wspominano Andrjia Potebnię – bohatera Ukrainy i Polski, rewolucjonistę i uczestnika powstania styczniowego, który oddał życie w zwycięskiej bitwie z wojskami rosyjskiego zaborcy, pod leżącą nieopodal Skałą.
W projekcie wzięły udział osoby zainteresowane dziennikarstwem, aktywne i otwarte na poznawanie kraju partnera. W wyniku wspólnych zajęć powstał spektakl „Samsara” i wernisaż fotografii. Zajęcia w formie wykładów i warsztatów z doświadczonymi dziennikarzami, spektakle, wycieczki i program integracyjny złożyły się na pakiet wzbogacający kompetencje, potwierdzone Certyfikatem Youthpass. Uczestnicy zdobyli porcję solidnej wiedzy, niezapomniane przeżycia i nawiązali sympatyczne znajomości.
Dziennikarstwo odgrywa coraz większą rolę w życiu współczesnych społeczeństw. Niejednokrotnie artykuły prasowe, zdjęcia, czy materiały filmowe odwracały karty historii, wpływając bezpośrednio na decyzje i działania polityków. Miejmy nadzieję, że to spotkanie młodzieży z Ukrainy i Polski dało im solidne podwaliny do kreatywnego i uczciwego uprawiania tego zawodu, ale też pozwoli już dzisiaj i w przyszłości, na budowanie dobrych i trwałych relacji pomiędzy naszymi krajami.