Od 1 września, przy ulicy Lipowej 3, czynna jest wystawa która obrazuje historię szkła w Polsce i na świecie. Odwiedzając Krakowską Hutę Szkła, możemy również poznać cały proces produkcyjny tego wyjątkowego materiału.
Szkło towarzyszy nam od wieków. Kiedyś posiadanie szyb w oknach lub wyrobów ze szkła, wyznaczało status społeczny i było zarezerwowane dla najbogatszych. Współczesna technologia produkcji sprawiła, że szkło stało się dostępne dla każdego i towarzyszy nam w codziennym życiu, podnosząc jego jakość. Szkło daje również wręcz nieograniczone możliwości dla twórczej ekspresji, dzięki czemu powstają ze szkła pełne urody przedmioty codziennego użytku i artystyczne dzieła.
Wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” to efekt współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, a NSG Group, światowym liderem w produkcji szkła.
Ekspozycja wykorzystuje szeroki wachlarz środków, żeby ukazać zwiedzającym jego magię. Znaczna jej część jest interaktywna. Możemy także zobaczyć szereg unikatowych eksponatów, takich jak stroje używane przez pracowników huty szkła, szklaną podłogę, czy innowacyjne rodzaje szyb okiennych i samochodowych.
– Jesteśmy jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: motoryzacyjnym, architektonicznym i nowych technologii; ale wciąż dostrzegamy – i temu ma służyć ta wystawa – jak wyjątkową strukturą jest szkło, jak delikatną i kruchą, a pomimo to jak wielką rolę odgrywa we współczesnym świecie – powiedział Mariusz Przywora, dyrektor oddziału Pilkington IGP w Krakowie.
Wystawę „Od piasku do szkła” dotychczas można było oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. Zarówno Sandomierz, jak i Krosno oraz Kraków to miasta słynące z produkcji szkła, o czym wystawa również przypomina.
– Od wielu lat prowadzimy działalność edukacyjną i kulturalną w zakresie wszystkiego, co wiąże się ze szkłem, dlatego cieszy nas, że najwięksi producenci tego materiału w Polsce współpracują z nami. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach dalej będziemy wspólnie działać na polu promocji szklanej sztuki i technologii – stwierdziła Aleksandra Skorek, koordynatorka Krakowskiej Huty Szkła.
Krakowska Huta Szkła, do niedawna znana jako Centrum Szkła i Ceramiki, przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie, zajmuje się działalnością edukacyjną, wystawienniczą oraz kulturalną. To jedyne miejsce w Krakowie, w którym na żywo można zobaczyć fascynujący proces powstawania szkła artystycznego i samemu spróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. Pokazy ręcznego formowania szkła odbywają się w zabytkowej hali produkcyjnej, wpisanej na listę Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnego, industrialnego Krakowa. KHS posiada także sklep firmowy oraz ekspozycję muzealną „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka”. Dzięki ekspozycji można poznać historię jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa, działającego w tym miejscu od 1931 roku. Zaprezentowano tu również kolekcje zabytkowych narzędzi szklarskich, XIX-wiecznego szkła historycznego oraz szkła krakowskiego, produkowanego w tym miejscu w latach 1969-1998, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników dizajnu doby PRL-u.
Zdjęcia – materiały prasowe