Praca w Krakowie czeka na tych, którzy chcą ją podjąć – oferty skierowane są zarówno do pracowników fizycznych, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jak i gdzie szukać ofert pracy, by z powodzeniem znaleźć zatrudnienie? Prezentujemy porady, które ułatwią ten proces.
Praca: Kraków. Czy trudno ją znaleźć?
Kraków to dynamicznie rozwijające się miasto liczące ponad 750 tys. mieszkańców. W stolicy Małopolski kwitnie sektor turystyczny i handlowo-usługowy, rozwija się również przemysł. Pracę w Krakowie znajdą przedstawiciele większości zawodów, a oferty zamieszczane są np. tutaj.
Stopa bezrobocia w największym mieście województwa małopolskiego wynosi 3,2 proc. (stan na 31.07.2021 r., dane opublikowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie). Tak niski odsetek osób nieaktywnych zawodowo oznacza, że znalezienie zatrudnienia nie stanowi dużej trudności dla tych, którzy chcą je podjąć.
Warto zaznaczyć, że w lipcu 2021 r. w lokalnym urzędzie pracy dostępne były 2532 oferty pracy. Kraków jest miastem otwartym na pracowników, a choć pandemia i zahamowanie rozwoju sektora turystycznego sprawiły, że liczba ogłoszeń jest znacznie niższa niż w poprzednich latach, pracodawcy wciąż poszukują kandydatów do swoich firm.
Gdzie szukać ofert pracy w Krakowie?
W minionych latach wielu przedsiębiorców decydowało się na zgłaszanie zapotrzebowania na pracowników w urzędzie pracy. Dziś zdecydowanie częściej korzystają oni z serwisów pracy. Kraków to miasto, które oferuje mieszkańcom duże możliwości zawodowe. Jak szukać ofert pracy w Krakowie?
Wśród wspomnianych już metod należy wymienić zarejestrowanie się w lokalnym urzędzie pracy i skorzystanie z ogłoszeń dostępnych w placówce. Część krakowskich przedsiębiorców decyduje się na ten sposób pozyskiwania pracowników, a osoby bezrobotne mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony placówki – ci, którzy spełnią wymagania, będą mogli skorzystać z różnych form pomocy, m.in. szkoleń zawodowych czy dofinansowań.
Kolejną możliwością jest poszukiwanie zatrudnienia na łamach serwisów pracy oraz portali ogłoszeniowych. Spośród tysięcy ofert można wybrać te najbardziej interesujące i odpowiadające swoim kwalifikacjom. Internet stwarza również dodatkowe możliwości – można szukać pracy także za pośrednictwem mediów społecznościowych, np. Facebooka czy LinkedIn.
Warto sprawdzać także zakładkę „Kariera”, „Rekrutacja” czy „Współpraca” na stronie internetowej interesującego nas pracodawcy albo skontaktować się z nim, pytając, czy nie poszukuje on aktualnie pracowników.
Kiedy najlepiej szukać pracy?
Czy można mówić o najlepszym okresie (lub okresach) w roku na poszukiwanie zatrudnienia? W przypadku Krakowa – tak. Kiedy najlepiej szukać pracy w największym małopolskim mieście?
Poszukiwaniom sprzyja pierwszy kwartał roku. To czas, w którym firmy tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają się, wprowadzają zmiany w swoich strukturach. Tendencja ta sprawia, że szczególnie aktywne poszukiwania powinny prowadzić osoby, którym zależy na znalezieniu stałej pracy.
Następnym z tego typu okresów jest sezon turystyczny, trwający zazwyczaj od maja do września. Sprzyja on szukaniu zatrudnienia przez studentów czy uczniów, szczególnie w sektorze turystycznym, gastronomicznym czy handlowo-usługowym.
Kolejnym dobrym momentem na poszukiwanie pracy w Krakowie jest przełom listopada i grudnia – tuż przed sezonem świąteczno-noworocznym. To kolejna szansa na znalezienie tymczasowego zatrudnienia, z której chętnie korzysta młodzież.
Oferty pracy: Kraków. Kto znajdzie zatrudnienie w stolicy Małopolski?
Kto ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa małopolskiego? Według prognoz „Barometru zawodów” pracę w Krakowie znajdą pracownicy z branż:
- medycznej,
- budowlanej, drogowej, inżynieryjno-instalacyjnej,
- IT,
- oświatowej,
- ekonomiczno-administracyjno-biurowej,
- fryzjersko-kosmetycznej,
- transportowo-spedycyjno-logistycznej,
- spożywczej,
- handlowej.
Znalezienie pracy w Krakowie nie jest trudne, choć może wymagać czasu. Bezrobotni powinni zacząć poszukiwania zatrudnienia od sprawdzenia ofert dostępnych w sieci lub zarejestrowania w urzędzie pracy i skorzystania z dostępnych ogłoszeń.