Kraków, piękne i magiczne miasto południowej Polski, wciąż zaprasza i zaskakuje. Swoją tajemniczością przyciąga do nadal nieodkrytych zakątków, których przecież każdy turysta poszukuje, gdy przyjeżdża zdobywać jego podwoje. A jaki jest? Co w nim warto zobaczyć? Dowiemy się tego w materiale poniżej
Muzeami Kraków stoi
W powyższym zdaniu zawiera się wszystko. Kraków ma bardzo bogatą ofertę muzealną, którą można zgłębiać za każdym razem, gdy przyjeżdża się w odwiedziny. I co najważniejsze, zawsze zostanie coś do obejrzenia następnym razem. Takie jest właśnie to miasto, niewyczerpana skarbnica historii i legend. Koniecznie trzeba odwiedzić symbol naszej narodowej tożsamości – Zamek Królewski na Wawelu i zbiory muzealne, których nie sposób obejrzeć w jeden dzień. Następne kroki warto skierować oczywiście na Rynek Starego Miasta by odwiedzić Muzeum Krakowa – Rynek Podziemny, a także piękny obiekt znajdujący się nad nim – Sukiennice, pełniące dziś funkcje handlowe z uroczym krakowskim targiem. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego również stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania. Takich arcyciekawych miejsc jest w Krakowie jeszcze co najmniej kilkadziesiąt. Warto także pomyśleć o zainwestowaniu w mieszkania w Czyżynach, które można wynajmować nie tylko zwiedzającym.
Obiekty sakralne – ważna część Krakowa
Bez zbędnych rankingów, na pierwszym miejscu plasuje się Katedra Wawelska i wraz z nią przepiękne kaplice rozsiane we wnętrzach. Innym ważnym obiektem jest Kościół Mariacki z unikatowym ołtarzem Wita Stwosza, znany na całym świecie. Jednak na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Miłosierdzia Bożego o statusie Sanktuarium, zlokalizowana w krakowskich Łagiewnikach. Znana powszechnie, słynąca z cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego na prośbę św. s. Faustyny ( tę historię znają chyba wszyscy). Ogromną czcią darzył sam obraz i bazylikę papież Jan Paweł II, którego obecność czuć w Krakowie do dziś – to wręcz symbol miasta.
Galerie, ogrody, architektura – niekończąca się opowieść
Wystawy stałe i czasowe to element naturalnej tkanki Krakowa. Zlokalizowane w Muzeum Narodowym w Krakowie, jak i w dziesiątkach innych galerii, są wspaniałą ucztą dla zmysłów wszystkich miłośników sztuki. Na uwagę zasługuje również niepowtarzalna architektura obiektów już wyżej wymienionych, czy chociażby tych zlokalizowanych na krakowskim Podgórzu jak np. Synagoga Poppera.
Rekreacja i gastronomia – poezja
Miejsc do aktywnego odpoczynku i rekreacji w rozległym Krakowie nie brakuje. W samym centrum, tuż nad Wisłą, na bulwarach – życie toczy się cały rok. Można tam swobodnie odpocząć w każdy sposób – niezwykle urokliwa przestrzeń. A jak już odpoczniemy Kraków ugości nasze podniebienia. Słynąca na całą Polskę krakowska kuchnia otwiera swoje gościnne podwoje praktycznie w całym mieście. Warto próbować zarówno lokalnych, krakowskich specjałów np. w restauracji pod Baranem. Kuchnia charakterystyczna dla Krakowa to również smaki żydowskie, tak samo oczywiste dla tego miasta jak polskie. Warto zajrzeć do Chederu, by posmakować i przenieść się w zupełnie inny, choć nadal krakowski świat.