Silny ból promieniujący do przedramienia i nadgarstka, osłabienie siły mięśniowej ręki, ocieplenie okolicy łokcia i opuchlizna wokół niego to objawy świadczące o dolegliwości zwanej łokciem tenisisty. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Nieleczony łokieć tenisisty może bowiem stać się przyczyną wystąpienia trwałych uszkodzeń, a nawet doprowadzić do utraty sprawności w ręce. Jak wyleczyć łokieć tenisisty?
Rozpoznanie łokcia tenisisty
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, bo tak brzmi właściwa nazwa dolegliwości zwanej łokciem tenisisty, nie jest problemem, który można przeoczyć. Towarzyszy mu przede wszystkim ból łokcia, który w znaczny sposób obniża komfort codziennego życia, a czasem nawet uniemożliwia pracę.
- tkliwość bocznej okolicy stawu łokciowego,
- osłabienie siły mięśniowej ręki,
- bolesność przy zaciskaniu dłoni,
- brak możliwości chwytania ciężkich przedmiotów,
- opuchlizna wokół łokcia.
W przypadku zaobserwowania u siebie tych objawów należy zgłosić się do lekarza. Specjalista wykona testy na łokieć tenisisty oraz USG stawu łokciowego. Jeśli badania potwierdzą wstępną diagnozę, trzeba będzie wdrożyć leczenie.
Łokieć tenisisty – leczenie
Trudno jest przewidzieć, jakie metody leczenia łokcia tenisisty w określonym przypadku okażą się najlepsze. Lekarz dobiera je, kierując się dobrem pacjenta, jednocześnie mając na uwadze uszkodzenia, jakie występują w obrębie stawu łokciowego. W końcu każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
Orteza na łokieć tenisisty
Na początku leczenia specjalista może doradzić unieruchomienie ręki, które umożliwia zastosowanie specjalnego stabilizatora. Ortezy na łokieć znaleźć można w sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym. O pomoc w doborze opaski warto poprosić pracownika takiego sklepu lub fizjoterapeutę. Noszenie stabilizatora na łokieć pozwala zmniejszyć ból, dodatkowo zapobiega pogłębianiu się zmian chorobowych.
Łokieć tenisisty – fizjoterapia
Fizjoterapia jest dość szerokim pojęciem, które obejmuje różne techniki leczenia. Pacjent kierowany jest do fizjoterapeuty, który ocenia ruchomość ręki oraz analizuje wyniki badań i dopiero na tej podstawie planuje leczenie.
Łokieć tenisisty – fizjoterapia. Fizjoterapia zazwyczaj obejmuje:
- terapię manualną – fizjoterapeuta wykorzystuje takie metody jak głęboki masaż poprzeczny, manipulację Milla, funkcjonalny masaż tkanek miękkich oraz medyczny trening funkcjonalny,
- ćwiczenia na łokieć tenisisty – po zakończonym masażu fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi zrobienie kilku ćwiczeń, które powinien jak najczęściej wykonywać również w domu.
Na koniec wizyty fizjoterapeuta może wykonać taping bolącego miejsca. Kinesiotaping łokcia tenisisty tworzy warunki wspomagające gojenie.
Łokieć tenisisty – fizykoterapia
Najczęściej zalecane przez lekarzy zabiegi na łokieć tenisisty to m.in.:
- fala uderzeniowa,
- laseroterapia,
- światłolecznictwo,
- krioterapia,
- pole magnetyczne niskiej częstotliwości,
- ciepłolecznictwo,
- hydroterapia,
- ultradźwięki.
O doborze metod leczenia decyduje lekarz. Pacjent kierowany jest na zabiegi, które odbywają się w tygodniowych cyklach. Leczenie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Lek przeciwbólowy na łokieć tenisisty
Ból i inne dolegliwości, jakie występują przy łokciu tenisisty, potrafią być bardzo uporczywe. Zanim wdrożona zostanie fizjoterapia, należy je złagodzić do takiego stopnia, by wykonywanie ruchów ręką nie sprawiało większych problemów. Pomocny w walce z bólem jest Diky Spray. To lek na bazie diklofenaku zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest wygodny w użyciu – wystarczy zaaplikować go na skórę i rozsmarować. Diky wskazany jest do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.