Nasze zęby są codziennie narażone na szpecące przebarwienia, czy działanie bakterii chorobotwórczych. Jakie produkty spożywcze i używki mają negatywny wpływ na zdrowie i estetykę zębów? Sprawdźmy, co szczególnie szkodzi naszemu uśmiechowi!
Kawa i herbata
Ciemne napoje, takie jak kawa i herbata ze względu na zawartość taniny powodują nieestetyczne przebarwienia na zębach. Ponadto mocna kawa i herbata wypłukuje pierwiastki cenne z punktu widzenia zdrowia zębów (np. wapń). Jeśli nie potrafimy obejść się bez posłodzenia małej czarnej lub filiżanki herbaty, dodatkowo rośnie ryzyko pojawienia się ubytków w uzębieniu. Jak wiadomo, cukier odgrywa ważną rolę w rozwoju próchnicy zębów. Tak więc wszystkie osoby, które marzą o hollywoodzkim, śnieżnobiałym uśmiechu powinny znacznie ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty (szczególnie czarnej, zielonej i czerwonej), a częściej sięgać po wodę mineralną.
Alkohol
Niekorzystny wpływ na stan zębów mają również napoje alkoholowe, które spożywane regularnie znacznie osłabiają szkliwo (np. wypłukują fosfor i wapń). Trunki sprzyjają chorobom przyzębia. Część pacjentów, którzy często piją alkohol, ma problem np. z:
- krwawieniem dziąseł,
- rozchwianiem zębów,
- zapaleniem miazgi.
Oczywiście to nie koniec szkód, jakie może wyrządzić naszej jamie ustnej alkohol. Piwo, wino, czy inny trunek obniża produkcję śliny, która pełni rolę ochronną (hamuje działanie szkodliwych bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy). Alkohol silnie wysusza śluzówkę, a kwasy pochodzące z tego typu napojów sprawiają, że zęby są bardziej wrażliwe na zimno i ciepło. Czerwone wino dodatkowo za sprawą antocyjanów powoduje ciemnienie zębów.
Palenie papierosów
Każdy stomatolog Kraków lub specjalista z innego miasta, czy miasteczka przyzna, że palenie papierosów na destrukcyjny wpływ na stan zębów. Zresztą nie trudno nie zauważyć, że zęby palaczy są zżółknięte i przebarwione. Miłośnicy tytoniu są bardziej narażeni na wcześniejszą utratę zębów i rozwój paradontozy (tj. zapalenia przyzębia). To nie koniec złych wiadomości dla palaczy. U osób palących tytoń szybciej odkłada się kamień nazębny i rozwija próchnica. Szkodliwe substancje obecne w dymie tytoniowym prowadzą do niedotlenienia komórek błony śluzowej jamy ustnej. Dodatkowo papierosy powodują nieprzyjemny zapach z ust.
Owoce cytrusowe
Owoce cytrusowe (m.in. cytryny, pomarańcze, grapefruity, limonki), mimo iż są skarbnicą witamin, minerałów i elementem zróżnicowanej diety, ze względu na zawartość kwasów rozpuszczają szkliwo. Dlatego po spożyciu dowolnego cytrusa, warto od razu wypłukać usta wodą, która przywraca odpowiednie pH w jamie ustnej. Działanie kwasów zneutralizuje też wypicie szklanki mleka. Następnie należy odczekać około 30 minut i dopiero po tym czasie umyć zęby szczoteczką. Z kolei fani świeżo wyciskanych soków powinni pić ulubione napoje przez słomkę. Jeśli zależy nam na zdrowych i pięknych zębach, niewskazane jest też ssanie plasterka cytryny, czy limonki.