Gdzie szukać „miasta gwiazd”? Ulokowało się nad Bałtykiem, w sercu wyspy Wolin, między dwiema cieśninami morskimi: Dziwną i Świną. Klejnot nadbałtyckiej przyrody – Woliński Park Narodowy, z fantastycznymi klifami, bogactwem gatunków roślin i zwierząt, rzadko występujących na innych obszarach – to tylko zapowiedź licznych atrakcji, spośród których wiele ma długie tradycje historyczne i kulturowe. To dzięki nim miasto chlubi się tytułem „Miasto gwiazd”.
Międzyzdroje – to z jednej strony wielki świat z Promenadą, Aleją i Festiwalem Gwiazd, śladami sław kina i estrady, zatłoczonym molem i całym tym nadmorskim blichtrem, a z drugiej strony na wyciagnięcie ręki mamy odludne piaszczyste plaże, spokojne leśne zakątki. W herbie miasta mamy wizerunek czerwonego słońca zachodzącego za morskie fale na piasku, będące tłem dla kotwicy. Czy może być lepsza rekomendacja dla wypoczynku, natury, odwiecznych związków z morzem ?
Początki osady sięgają XII wieku, a z 1595 roku pochodzi oznaczona na planach ujścia Świny słowiańska nazwa Misdoege, zamieniona później, w XVIII wieku na niemieckie Misdroy. Czy określenie Międzyzdroje odnosi się po położenia między Bałtykiem a Zalewem Szczecińskim, czy do występujących tu licznie bardzo bogatych zdrojów (źródeł) solankowych, o to trwa spór do dziś.
Nie ulega wątpliwości, że sercem Międzyzdrojów jest Promenada z Aleją Gwiazd, ich kręgosłupem spektakularne Molo, zaś głową – stara historyczna część miasta. Strategicznie położony przy końcu Promenady, przy Placu Gwiazd słynny hotel Amber Baltic, dziś pod szyldem Vienna House, jest od lat główną kwaterą i kulminacyjnym miejscem Festiwalu Gwiazd, razem z pobliskim Amfiteatrem.
Za sprawą Festiwalu Gwiazd, od 1995 roku każdego lata Międzyzdroje stają się „polskim Hollywood”, magnesem dla VIP-ów artystycznego światka. Reżyser Adam Hanuszkiewicz powiedział kiedyś: „polscy artyści pojawiają się dobrowolnie i tak tłumnie tylko na pogrzebach i w Międzyzdrojach”. Bowiem z tej okazji zjeżdża się tu plejada gwiazd, są czerwone dywany, kreacje i błyski fleszy. Twórcą Festiwalu i jego promotorem był Waldemar Dąbrowski i śp. dr Jan Kulczyk, a twórcą Alei Gwiazd – profesor Adam Myjak.
Obok pokazów filmowych, teatralnych i koncertów – najbardziej widowiskowym punktem Festiwalu jest odciśnięcie dłoni artystów na Alei Gwiazd, jest ich już ponad dwieście ! Dla przyjezdnych atrakcją jest przyłożenie własnej dłoni do odlewu ulubionych bohaterów ekranu, sceny czy estrady.
Tuż obok, wśród zieleni skweru, kontrapunktem dla Alei Gwiazd jest „Aleja pamięci o tych i dla tych, którzy odeszli oraz ich fanów”. Znajdziemy tu ławeczkę Gustawa Holoubka, Anny Jantar, przysiądziemy obok Krzysztofa Kolbergera, czy pozdrowimy Janusza Machulskiego przedstawionego jako pamiętny Kwinto z filmu „Va Bank”, z trąbką i w kapeluszu.
Molo ma długą i niezwykle ciekawą historię. Zawsze było głównym miejscem kurortu. Od 1884 roku był tu drewniany pomost, a w 1906 roku uroczyście otwarto 370 metrowe molo imienia cesarza Niemiec Fryderyka III, z przeszkloną restauracją i przystanią dla statków. Od kiedy w 1913 roku silny sztorm uszkodził konstrukcję, molo bywało na przemian odbudowywane i niszczone przez żywioły. Nowe molo, oddane do użytku w 1994, w roku 2003 przejęła firma Adler – Schiffe, przedłużając je do 395 metrów, wyposażając w tarasy widokowe i ławeczki. Międzyzdrojskie molo jest najdłuższym takim betonowym obiektem w Polsce.
Fale rozbijające się o molo uwalniają aerozol morski, toteż kuracjusze często tu przesiadują, nie brakuje też zakochanych zwabionych romantycznym pejzażem, o czym świadczą kłódki z deklaracjami miłości. Wzdłuż mola ciągną się nastrojowe kawiarenki z przysmakami. O dawnych czasach przypominają oryginalne wieżyczki mola, stojące przy wejściu na obszerny plac przed molem.
Z mola rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na polskie wybrzeże, od zachodu widać Zatokę Pomorską z szeroką plażą i wałem wydm – to Półwysep Przytorski. Widać też fragment portu w Świnoujściu i latarnie Morską. Parząc na wschód, wzrok zatrzymuje się na wysokim klifie Wolińskiego Parku Narodowego, którego kulminację stanowi Kawcza Góra (o wysokości 61 m n.p.m.).
Molo pełni również funkcje przystani, z której kursują regularnie statki białej floty Adler – Schiffe, pływające do niemieckich kurortów nadbałtyckich: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck. Te trzy bardzo atrakcyjne turystycznie miejscowości tworzą gminę o nazwie Seebad Heringsdorf, zarządzaną przez jedną administrację i są jednymi z najznamienitszych niemieckich kurortów, nawiązujących historią do wspaniałości czasów cesarskich Niemiec.
Po drugiej stronie promenady Park im. Fryderyka Chopina jest tłem do międzywojennego klasycystycznego budynku Międzynarodowego Centrum Kultury, ważnego miejsca dla kulturalnego życia Międzyzdrojów. Okazała willa, zbudowana w 1858 roku przez belgijskiego rentiera, Arnolda Lejeune, działała następnie jako Dom Zdrojowy „Kurhaus”, słynny ze swoich bali, na których obowiązkowo bywała śmietanka towarzyska Niemiec, łącznie z cesarzami Fryderykiem III i Wilhelmem II.
W Międzyzdrojach znajdują się ciekawe instalacje np. kwietny paw zwany Tolkiem, rzeźba z brązu Mewcia Ewcia – dziecięcy symbol i maskotka Międzyzdrojów, czy drewniany rybak w łodzi. W kultowym Parku Chopina można podziwiać popiersie samego Chopina oraz i ciekawym kamień poświęcony osobie Eryka von Zedwitz, malarza marynisty, Czecha-Polaka, który swoje życie związał z tym miastem.
Gabinet Figur Woskowych z pokaźną wystawą naturalnej wielkości postaci ze świata sztuki, nauki, polityki i sportu, a także bohaterów filmów, bajek i księgi Guinessa to dobra propozycja na nieco gorszą pogodę lub znużenie wylegiwaniem się na słońcu. Podobnie czas wolny urozmaici nam przez cały rok (bo przecież sezon nie zaczyna się z nadejściem lata i nie kończy się z jego odejściem) pobliskie Planetarium czy kino Eva.
A już na pewno całoroczną atrakcją numer jeden jest Oceanarium, które prezentuje nam podwodny świat. W 16 metrowym półtunelu pływają egzotyczne ryby i inne morskie stwory. Płaszczki, rekiny i mureny w akwariach zdaja się być na wyciągnięcie ręki, a całość ekspozycji uzupełnia ciekawie zaaranżowana sala edukacyjna.
Całe to bogate podwodne królestwo konkuruje atrakcyjnością ze wspaniałą kuchnią, podawaną w wysmakowanych wnętrzach w stylu glamour. Krewetki z mango, warkocz z krewetek, gruszka w syropie – te smaki pozostały w mojej pamięci. Wystrój całego obiektu zadziwia niespotykaną wręcz w tego typu obiektach dbałością o szczegóły, świadczącą o dobrym smaku i pasji właścicieli.
Ciągnąca się od promenady wzdłuż morza w stronę zachodnią funkcjonalna „Kładka po koronach wydm”, o długości 950 metrów, zachęca do długich spacerów. Dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaopatrzona w wygodne tarasy widokowe, pozwala na podziwianie morza od pasma wydm aż po horyzont. Czasem uwagę naszą przykuwa jakaś atrakcja, jak choćby rzeźba „Rybki” autorstwa szczecińskiego artysty, Stanisława Biżka.
Kładką dochodzimy do najstarszej dzielnicy miasta, zwanej kuracyjną lub kąpieliskową, by podziwiać zabytkowe budynki w stylu Bäderarchitektur, z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnego charakteru tym klimatycznym budynkom nadają stylowe elementy, z wieżyczkami i ozdobnymi kolumnami, werandami i dekoracyjnymi tympanonami. Do najciekawszych z nich należą hotel Seeblick (dzisiaj Bałtyk), willa Stella Maris, Villa Arkadia czy Villa Richter.
Hotel Vienna House Amber Baltic odebrałam jako miejsce bardzo przyjazne gościom. Zbudowany został tak sprytnie, że ze wszystkich pokoi po obu stronach budynku zapewniony jest widok na morze. Ze strefy basenowej prowadzi zejście bezpośrednio do morza, dogodne latem dla plażowiczów, zimą dla morsów. Pokoje są zaprojektowane z głową, z niezwykłą troską o wygody. Pozornie drugorzędne sprawy, jak gniazdka, kontakty, oświetlenie, haczyki, półeczki, uroczy kącik z czajnikem i ekspresem do kawy, urozmaicone menu śniadaniowe – rzadko spotykamy tak przemyślane rozwiązania i chwała za to pomysłodawcom!
Propozycje tras i wycieczek podczas pobytu w Międzyzdrojach: trasa „Międzyzdroje – Morze Zieleni”, Park Aktywności, Park Rzeźb, Pomnik Marynarza, Plac Neptuna, 4 szlaki turystyczne (zielony, niebieski , czerwony, szlak św. Jakuba), ścieżka przyrodniczo-historyczna Biała Góra, Woliński Park Narodowy (Zagroda Pokazowa Żubrów), Kawcza Góra, wzniesienie klifowe Gosań, Muzeum Przyrodnicze WPN, Wzgórza St. Kozierowskeigo, Bałtycki Park Miniatur, stanowisko broni V-3, Jezioro Wicko, Jezioro Turkusowe, Piaskowa Góra, wzgórze Zielonka, Szlak Drzew Pomnikowych, interaktywny szlak historyczny „Archipelag pamięci” www.archipelag.eu
Informacje: www.miedzyzdroje.pl
Materiał powstał dzięki wsparciu gminy Międzyzdroje. Dziękujemy w imieniu redakcji.