Małopolska jest regionem obfitującym w ciekawe miejsca i wartościowe atrakcje turystyczne. By turyści mogli je poznać i docenić, potrzeba informacji i promocji, w ramach których praca dziennikarza turystycznego jest nie do przecenienia.
Realizowany w tym roku w ramach programu Erasmus + Edukacja młodzieży projekt „Młodzi reporterzy. Dziennikarstwo turystyczne” ma na celu podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie dziennikarstwa turystycznego, jednocześnie dając im szanse na praktyczną realizację swoich pomysłów. W kwietniu w Grybowie, na pograniczu Sądecczyzny i Gorlickiego miały miejsce dwutygodniowe międzynarodowe warsztaty dziennikarskie organizowane przez Fundację Eurointegracja z Krakowa wraz z partnerem ukraińskim – Centrum Rozwoju Kreatywności „Lileya” z Kijowa. Między 18.04 do 01.05. 22 wzięło w nim 60 osób z Ukrainy i Ukrainy, głównie studenci dziennikarstwa.
Uczestnicy zgłębiali tajniki warsztatu pod okiem doświadczonych dziennikarzy, ale też poznawali dokładnie ten ciekawy zakątek Małopolski, by przekazać swoją wiedzę internautom, czytelnikom, widzom i słuchaczom. Pogranicze Beskidu Sądeckiego i Niskiego to region bardzo atrakcyjny, aczkolwiek nie mocno rozpropagowany. Produkty i marki turystyczne, takie jak Łemkowszczyzna, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Naftowy, Szlak I Wojny Światowej, Skarbiec Korony Sądeckiej to potencjał zasługujący na uwagę odwiedzających Małopolskę, a jego bogactwem są liczne szlaki turystyczne, rowerowe, konne, bogaty folklor, rzemiosło, architektura i znakomita kuchnia lokalna.
Na potrzeby projektu utworzono na portalu Otwarty Przewodnik Krajoznawczy specjalną sekcję Erasmus +, gdzie świeżo upieczeni autorzy umieszczają swoje teksty, w języku polskim i ukraińskim. Relacje z warsztatów znalazły się w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, między innymi w Polskim Radio, w Dobrym Tygodniku Sądeckim, w lokalnej telewizji w Grybowie oraz regionalnej telewizji w Gorlicach.
Dzięki takim przedsięwzięciom program Erasmus wspiera i rozwija kreatywność młodzieży, otwiera horyzonty i możliwości samorealizacji, a region zyskuje kolejne narzędzia do promocji turystycznej. Lokalna społeczność włączając się w działania projektowe, przy organizacji przez uczestników warsztatów w Grybowie koncertu charytatywnego i wystawy fotograficznej, miała okazję nawiązać kontakty międzynarodowe i poznać bliżej młodzież z kraju sąsiadów, w kontekście bardzo innym od aktualnie trwającej na Ukrainie wojny.
Teksty można śledzić na https://www.krajoznawcy.info.pl/category/erasmus-plus