Niemiecka Droga Alpejska została niedawno wybrana „najbardziej romantyczną” drogą na świecie. Wije się ona na długości 450 kilometrów, mijając 25 zamków, klasztorów i pałaców.
Przejazd z Lindau do Berchtesgaden jest dobrą okazją do poznania bawarskich potraw, które mimo upływu wieków, cieszą się popularnością i świadczą o kulinarnej tożsamości regionu.
Käsespätzle bazuje na prostych składnikach, które kiedyś rodziła nieurodzajna, górska ziemia
Käsespätzle, czyli szpecle z serem i cebulką, są niemal obowiązkowym punktem w jadłospisie restauracji alpejskiej Bawarii. Ta, kiedyś postna potrwa podawana w piątki, jest smaczna i sycąca. Kluski zapieka się z górskim żółtym serem i posypuje podsmażoną cebulą. Najbardziej wybredni oczekują, by przy jej przygotowaniu użyto trzech różnych gatunków sera.
W Bawarii króluje piwo, wino nie jest tradycyjnym tutejszym alkoholem
Do Käsespätzle świetnie pasuje lokalne piwo, najlepiej w wersji pszenicznej lub ciemnej. Bawaria to królestwo złocistego trunku, a nieliczne winnice spotkamy wyłącznie w rejonie Lindau, nad jeziorem Bodeńskim.
Porcje Kaiserschmarren są zwykle ogromne
Jadąc między alpejskimi jeziorami, mijając wioski i doliny na swojej kulinarnej drodze na pewno natrafimy na Kaiserschmarren. Jest to bardzo słodki placek, porwany na kawałki w trakcie smażenia. Na talerzu znajdziemy też rodzynki i mielone migdały.
Ze względu na to, że porcje są olbrzymie – i bardzo kaloryczne – zamawiany jest często nie jako deser, a jako słodkie główne danie. Gdy ma zakończyć kolację jako słodki akcent to często podawany jest tylko jeden talerz – do podziału – dla kilku biesiadników.
Biała kiełbasa na ciepło, ze słodką musztardą i ciemnym chlebem to dobry początek dnia
Każdy dzień powinien zacząć się od śniadania. To dobry moment, by spróbować białą kiełbasę (weisswurst), która jest parzona i podawana na gorąco. Najlepiej, gdy wzmocnimy jej smak słodką musztardą. Niektórzy Bawarczycy przestrzegają zwyczaju, by nie jeść jej, gdy już wybije południe. Jako dodatek wybierzmy precle lub ciemny, smaczny chleb. Podczas serowania menu śniadaniowego zwykle jest oddzielny stolik z pieczywem, które wkładamy do małych, wiklinowych koszyczków.
W halach „Octoberfest” stoły uginają się pod ciężarem kufli z piwem i talerzy z jedzeniem
Dobrą okazją do spróbowania bawarskiej kuchni jest odbywający się corocznie jesienią w Monachium festiwal piwa „Octoberfest” (w roku 2022 odbywał się od 17 września do 3 października). W wielkich halach przypisanych bawarskim browarom leje się do dużych kufli piwo i podaje duże porcje bawarskich przysmaków. Na zewnątrz hal ustawionych jest wiele stoisk serwujących mniejsze porcje i przekąski, które można zjeść przy stolikach barowych lub wziąć ze sobą.
Małe stoiska na terenie „Octoberfest” często oferują tradycyjne potrawy w wersji „street food”
Przejazd Niemiecką Drogą Alpejską, oznaczoną na brązowych znakach jako „Deutsche Alpenstrasse”, jest nie tylko przygodą krajoznawczą i okazją do spędzenia aktywnych, górskich wakacji, ale również daje szansę na spróbowanie lokalnej, bawarskiej kuchni.
Tekst i zdjęcia Krzysztof Kowalski – autor bloga https://justkowalski.pl