Prezentujemy kompleksowy projekt, który stanowi owoc wieloletnich działań miasta, czyli „Jadalny Kraków”. To pierwsza tego typu inicjatywa, realizowana we współpracy z miejskimi jednostkami, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami oraz mieszkańcami. Pierwsze spotkanie z cyklu „Jadalny Kraków” w środę, 1 marca, o godz. 13.00, w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a.
Na przełomie XIX i XX wiek Kraków zaczął wchłaniać okoliczne osady, pola orne i wiejskie nieużytki. Osadzanie chochoła w Bronowicach, głąbik krakowski z Krowodrzy czy chleb prądnicki to tylko jedne z wielu bliskich krakowianom zjawisk, które mają wiejski rodowód.
Również Nowa Huta ma swoje wiejskie korzenie – powstała na żyznych terenach Mogiły. Czas zatem powrócić do tego wyjątkowego dziedzictwa. Dziś Kraków, podobnie jak szereg innych miast, czeka wiele wyzwań – zaopatrzenie w żywność czy energię, zagwarantowanie przestrzeni do życia, zmaganie się z pandemiami, konfliktami zbrojnymi i konsekwencjami zmian klimatycznych. Aby im wszystkim sprostać, konieczna jest nowa, miejska strategia rozwoju w oparciu o suwerenność żywieniową, miejskie rolnictwo i agroekologiczne inicjatywy.
Jadalny Kraków to:
- budowanie suwerenności żywieniowej
- propagowanie miejskiego ogrodnictwa
- tworzenie lokalnych łańcuchów dostaw w oparciu o podkrakowskich producentów zdrowej żywności
- przeciwdziałanie marnowaniu żywności
- propagowanie zdrowej diety
- promowanie ponownego wykorzystywania zasobów
- organizowanie miejsc, w którym mieszkańcy mogą tworzyć wspólnoty, dzielić się pracą, wiedzą i doświadczeniem
- działanie w myśl, że miasto jadalne jest nie tylko dla ludzi, lecz również dla mieszkających w nim zwierząt
- zwiększanie bioróżnorodności
- przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
O działaniach i przedsięwzięciach w ramach projektu będziemy informować na bieżąco.
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie od wielu lat promuje kompetencje ogrodnicze mieszkańców, otwierając kolejne ogrody społeczne i kształcąc rzesze miejskich ogrodników poprzez realizację takich programów jak „Ogród z klasą”, „Szkoła Miejskich Ogrodników”, czy biorąc udział w takich projektach jak Gardens czy Gardeniser Plus.
Przyjdź na spotkanie do Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej
W środę, 1 marca, o godz. 13.00, w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej odbędzie się dyskusja organizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej i CoopTech Hub.
Jej tematem będzie rola polityk i strategii miejskich w rozwijaniu agroekologicznych inicjatyw, budowaniu suwerenności żywnościowej, włączaniu rolnictwa miejskiego i podmiejskiego w struktury terenów zieleni. W czasie spotkania uczestnicy będą dyskutować o potencjale miejskich farm w budowaniu miejskiej odporności – zarówno w wymiarze rozwijania niezależności żywnościowej, zwiększania miejskiej bioróżnorodności, jak i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Więcej o wydarzeniu tutaj.