29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto ustanowione przez Międzynarodowy Instytut Teatralny w 1982 r. to dobra okazja, żeby przypomnieć o działaniach Krakowa związanych ze wsparciem tej dziedziny sztuki. To także pretekst do zaproszenia artystów i twórców związanych z tańcem do udziału w pierwszym konkursie ofert „Niezależna krakowska scena tańca współczesnego” na realizację przedsięwzięcia tanecznego z finansowym wsparciem miasta.
Datę Międzynarodowego Dnia Tańca – 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810). Przesłaniem tego święta jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.
Święto angażuje przedstawicieli środowiska teatralnego z całego świata. Każdego roku inny wybitny artysta z tej okazji przygotowuje orędzie adresowane do osób związanych z tańcem. W ubiegłym roku autorką orędzia była koreańska tancerka i dyrektor artystyczna Korean National Ballet – Kang Sue-jin.
W Polsce z okazji święta już po raz piąty odbędzie się akcja #tańczMy organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. To wpisująca się w międzynarodowe obchody inicjatywa, która łączy pasjonatów tańca – zarówno zawodowców, jak i amatorów. W tym roku akcja #tańczMy będzie trwała do 30 kwietnia i obejmie blisko 180 wydarzeń.
Krakowskie wydarzenia taneczne z dofinansowaniem miasta
Do świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca każdego roku włącza się także Kraków. Z tej okazji Balet Dworski Cracovia Danza, tradycyjnie zaprasza na wielką galę Dzień Tańca z Cracovia Danza. W tym roku przedsięwzięcie odbędzie się dziś, 26 kwietnia. Na scenie Krakowskiego Teatru Variéte. Zobaczymy spektakl Pan Twardowski Ale bajka! Dodatkowe informacje tutaj.
− Kraków wspiera artystów, instytucje i inicjatywy związane z tańcem nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Tańca. Realizujemy szereg systemowych działań, w ramach których zarówno promujemy tę dziedzinę sztuki, jak też pomagamy w realizacji wielu przedsięwzięć. Najbardziej znanym z nich jest jedna z cyklu Krakowskich Nocy – Noc Tańca. W tym roku ogłosiliśmy także konkurs ofert na realizację przedsięwzięć tanecznych z finansowym wsparciem miasta. Na ten cen planujemy przeznaczyć 300 tys. zł – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Ogłoszony właśnie konkurs ofert „Niezależna krakowska scena tańca współczesnego” to propozycja dla krakowskiego środowiska tanecznego. Do udziału w konkursie można zgłaszać propozycje wydarzeń nowatorskich lub twórczo nawiązujących do najważniejszych zjawisk w tańcu współczesnym o spójnej koncepcji (m.in festiwal, przegląd, cykl, spektakl taneczny z zakresu tańca współczesnego). Dofinansowanie miasta mogą otrzymać także projekty szkoleniowe dla twórców i artystów tańca.
Termin składania ofert na realizację zadania publicznego upływa 19 maja. Szczegółowe informacje można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej – bezpośredni link tutaj.
Dodajmy, że miasto wspiera także realizację programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” organizowanego przez Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, a tancerzy oraz przedsięwzięcia taneczne znajdziemy także w gronie laureatów Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa.
Taniec w ofercie instytucji kultury
Warto dodać, że działalność związana z tańcem znajduje się w ofercie wielu krakowskich instytucji. W Nowohuckim Centrum Kultury działa Krakowskie Centrum Choreograficzne – jako miejsce skoncentrowane na sztuce tańca współczesnego. Zajmuje się tańcem w trzech obszarach: artystycznym – produkując własne spektakle i organizując rezydencje artystyczne; edukacyjnym – prowadząc regularne zajęcia, organizując ogólnopolskie i międzynarodowe warsztaty taneczne oraz impresaryjnym – prezentując spektakle gościnne.
Najważniejszym projektem realizowanym przez Krakowskie Centrum Choreograficzne jest Krakowski Festiwal Tańca. W tym roku czeka nas 3. edycja tego międzynarodowego wydarzenia, organizowana w terminie 31 lipca – 6 sierpnia pod hasłem: Kto tańczy? W programie festiwalu znajdą się polskie i zagraniczne spektakle, premiera Rezydencji KCC, warsztaty ruchowe, warsztaty krytyczne, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz wydarzenia towarzyszące. Szczegóły poznamy na przełomie maja i czerwca; dodatkowe informacje w mediach społecznościowych: Instagram oraz Facebook.
Z kolei Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” to piękna forma dbania o tradycje i taniec ludowy. W ubiegłym roku miasto uroczyście obchodziło 70-lecie Zespołu. W swoim programie „Krakowiacy” prezentują w scenicznej oprawie folklor wielu regionów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu krakowskiego. Wielokrotnie reprezentowali Kraków i Polskę na międzynarodowych imprezach folklorystycznych w wielu krajach Europy, Afryki i Ameryki Południowej. W Ośrodku znalazły swoje miejsce m.in. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Mali „KRAKOWIACY”, Szkoła Tańca Jane Austen, Zespół Tańca Irlandzkiego ERIU, Teatr TERPSYCHORA, Zespół Tańca Indyjskiego Moh Lena. Zespoły dziecięce zobaczymy także podczas zbliżającej się Nocy Tańca.
Czekamy na Noc Tańca 2023
Wśród inicjatyw organizowanych lub wspieranych przez miasto z tańcem w roli głównej ważne miejsce zajmuje organizowana od kilku lat Noc Tańca. Tegoroczna 5. edycja odbędzie już 3 czerwca. Do realizacji projektu zostało wybranych ponad 50 podmiotów i instytucji związanych z tańcem.
W programie 5. Nocy Tańca między innymi spektakle i pokazy taneczne, autorskie prezentacje, pokazy sztuki tanecznej, warsztaty tańca, eksperymenty taneczne oraz otwarte potańcówki. Nie zabraknie propozycji przybliżających różne rodzaje tańca, które będzie można podziwiać na plenerowych scenach w kilku punktach miasta, jak też w wybranych salach widowiskowych. Więcej szczegółów i program ogłosimy już wkrótce. Zapraszamy do śledzenia strony Krakowskie Noce, a także profili w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie.