Przed rozpoczęciem działań warto zastanowić się, jaki zakres prac jest potrzebny lub na jaki jesteś gotowy (finansowo i czasowo). Może okazać się, że Twoja wizja dotycząca zmian w mieszkaniu lub domu to niekoniecznie prace remontowe, ale lekkie odświeżenie lub metamorfoza.
Jakie prace wykonać?
Wszystkie zdjęcia, które zobaczysz w tym artykule to realizacje firmy URB Fudali. Działa ona głównie na terenie Śląska i Małopolski, dlatego jeśli interesuje Cię na remont mieszkania w Krakowie i okolicach, to polecamy tych fachowców!
Odświeżenie mieszkania to o wiele mniejszy koszt niż wykonanie remontu. Metamorfoza trwa również znacznie krócej niż generalne prace.
Odświeżenie mieszkania lub domu to niewielki remont, który warto zrealizować raz na kilka lat. Pozwala on utrzymać lokum w dobrej kondycji. Najczęściej podczas odświeżania wykonywane są małoinwazyjne prace remontowe, które mają na celu naprawienie drobnych usterek i zniszczeń, które pojawiają się podczas codziennej eksploatacji. Takie niewielkie prace remontowe często zapobiegają występowaniu poważniejszych zniszczeń.
Malowanie ścian, drobne poprawki, małe prace naprawcze, poprawienie listew i ościeżnic — to właśnie prace tego typu najczęściej przeprowadzane są w ramach odświeżenia mieszkania.
Remont remontowi nierówny – bądźcie czujni, potencjalni nabywcy!
Często osoba wystawiająca mieszkanie na sprzedaż jest przekonana, że nieruchomość jest w doskonałym stanie i z pewnością nadaje się do zamieszkania „na już” lub wymagany jest tylko „delikatny remont”. Warto pamiętać o tym, że dla jednej osoby lekko zabrudzone ściany, przeciekające krany i bulgoczące rury to drobnostka, a dla innej powód do przeprowadzenia generalnego remontu.
Należy pamiętać również o tym, że mieszkanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być w doskonałym stanie, jednocześnie może posiadać przestarzałe instalacje i sprzęt, a więc wymaga sporo pracy „od wewnątrz”.
Jakie prace obejmuje remont generalny mieszkania lub domu?
Instalacje domowe i mieszkaniowe
Jeśli wprowadzasz się do odświeżonego mieszkania, istnieje duża szansa na to, że stan instalacji pozostawia wiele do życzenia. Po wielu latach eksploatacji, mogą one być po prostu przestarzałe, a pamiętajmy o tym, że mieszkanie odświeża się najczęściej pod kątem wizualnym, a nie technicznym.
Stanu instalacji nie należy bagatelizować — należy dokonać ich przeglądu i upewnić się, że ich dalsza eksploatacja nie będzie stwarzać niebezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że instalacja to nie tylko rury i zawory. Uwagę należy poświęcić również filtrom, pompom, bateriom, wodomierzom i innym komponentom.
Pamiętaj o tym, że stare instalacje poza tym, że są niewydajne i niebezpieczne, dodatkowo często okazują się już nielegalne i nie spełniają żadnych aktualnych norm. Właśnie dlatego czas remontu to świetny moment na modernizacji instalacji elektrycznych, grzewczych czy wodnych.
Stan ścian i okładzin
Rysy i pęknięcia łatwo zauważyć. Nieco trudniejszym jest uchwycenie odspojonego lub odparzonego tynku. Warto poświęcić nieco czasu na dokładne zbadanie ścian. Pomocne może być opukiwanie sufitów i ścian — głuchy dźwięk podczas uderzenia może świadczyć o odspojeniu tynku.
Problem pojawia się wtedy, kiedy tynk jest słabo związany z podłożem na większym obszarze. Jeśli ponad połowa tynku jest słabo związana z podłożem, łatanie dziur przestaje się opłacać — tynk należy skuć całościowo.
Sprawa wygląda podobnie w przypadku innych okładzin ściennych, takich jak płytki. W przypadku płytek, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy są one dobrze scalone ze ścianą. Jeśli przyczepność jest w porządku, następnie sprawdzamy fugi. Jeśli nie można ich domyć lub są kruche, należy je wymienić na nowe.
W przypadku boazerii proces wygląda nieco inaczej. Boazerię należy zdemontować na czas remontu mieszkania. Zapobiegnie to przedostaniu się pyłu do wolnych przestrzeni przyściennych. Będziemy wtedy mogli również usunąć zanieczyszczenia za boazerią.
Tapeta czy powłoka malarska, w czasie generalnego remontu musi zostać wymieniona w całości. W tym przypadku żadne mycie, łatanie, dobieranie koloru czy tekstury nie będzie skuteczne.
Wykładziny podłogowe i podłogi
Wykładziny podłogowe również powinny być usuwane na czas remontu. Wyjątek stanowią tzw. ostateczne wykończenia podłogi, które zamierzamy pozostawić np. gres lub glazura, czy okładziny, które planujemy przykryć inną warstwą.
Jeśli podłogę zostawiamy bez zmian, należy zadbać o jej dokładne zabezpieczenie. Natomiast jeśli starą warstwę wykładziny planujemy przykryć nową, musimy zadbać o ich solidne związanie z podłożem.
Okna i drzwi
W przypadku stolarki okiennej i drzwiowej należy pamiętać o tym, że wymiana okien i drzwi ma priorytetowo ma celu poprawienie izolacji termicznej mieszkania, dopiero w drugiej kolejności poprawę wyglądu.
Poszukiwanie ekipy remontowej
Wybór ekipy remontowej to również niezwykle ważny aspekt całego przedsięwzięcia. Najlepiej skorzystać z usług firm, które doskonale wiedzą, na czym polega remont generalny i wykonują go kompleksowo. W ten sposób unikniesz kontaktu z wieloma fachowcami i zaoszczędzisz czas.
Szukasz sprawdzonej ekipy remontowej? URB Fudali służy pomocą! Zajmują się budownictwem kompleksowo, a domy i mieszkania oddają pod klucz. Przygotują dla Ciebie plan remontu, wskażą optymalne rozwiązania, sporządzą wycenę i wykonają generalny remont z dbałością o każdy szczegół. Zapoznaj się z realizacjami na ich stronie internetowej!