Karyntia to najbardziej na południe położony region Austrii. Graniczy z Włochami i Słowenią i mieszkańcy podkreślają, że emocjonalnie im blisko do sąsiadów; czasami czują się i zachowują jakby byli już nad Morzem Śródziemnym. Tutejsze dania stanowią mieszankę dziedzictwa Monarchii, darów tutejszych lasów, jezior i rzek oraz wpływów południowych krain.
Na przystawkę w Karyntii często będzie podany wędzony pstrąg
Kiedyś Karyntia była ubogim regionem, a tutejsze potrawy były proste, bazujące na lokalnych składnikach. Nieurodzajna ziemia nie przynosiła dobrych plonów. Atutem były za to lasy pełne dzikiej zwierzyny i grzybów, a także akweny słodkowodne pełne ryb. Sentyment do prostej kuchni pozostał, lecz jej smak wzbogaciły wpływy z południa i użycie ziół.
Ryby, a szczególnie pstrągi, są częstą pozycją w jadłospisie karynckich restauracji
Na kulinaria z Karyntii zwrócił uwagę mnich Paolo Santonino, który w XV w. trzykrotnie udawał się na inspekcję do Karyntii na polecenie hierarchów. Pozostawił po sobie zapiski komplementujące jakość serwowanego jedzenia, szczególnie ryb. Wciąż dzisiaj czyste jeziora i rzeki są atutem Karyntii i mimo, że obecnie podaż musi być wspomagana przez stawy hodowlane to ryby – szczególnie pstrąg – cieszą się zasłużonym uznaniem.
Ritschert to sycące i pełne aromatu danie. Ciemny chleb do niego dobrze pasuje
Z dań mięsnych warto wymienić Ritschert. To jednogarnkowe danie z pęczakiem, fasolą i wędzonym mięsem pochodzi bezpośrednio z tradycyjnej wiejskiej kuchni. Wśród jego składników nie może zabraknąć cebuli, czosnku, marchwi i selera. Charakterystyczny aromat zapewnia lubczyk. W smaku tej potrawy odnajdziemy nuty znanego nam krupniku, ale jest karyncki specjał jest dużo gęstszy.
Warto czytać drobny druk w menu; jak widać „pierogi i miłość idą w parze”
Szczególnym rarytasem regionu są Kärntner Nudel, które są pierogami. Mieszkańcy Karyntii nie obrażą się, jeśli nazwiemy je z włoska „ravioli”. Niektóre z nich mają farsz podobny do tego z pierogów ruskich, ale nie zdziwmy się, gdy zamiast ziemniaków użyty będzie chleb. Często farszem jest też mielone mięso, albo warzywny mix z dużym dodatkiem szpinaku. Tak naprawdę farsze mają swoje warianty zależnie od tradycji lokalnej i rodzinnej osoby je przygotowującej. Tak samo jest z ich wielkością. Uważa się, że im bardziej na północ regionu tym pieróg większy. Pierogi są polewane masłem, a towarzyszy im grubo ścięty plaster twardego sera i boczek.
Ten trunek zawdzięcza swój wyrazisty aromat specjalnemu gatunkowi sosnowych szyszek
Po dobrym obiedzie często podawane są nalewki. Produkuje się trunki z owoców starych odmian jabłoni, a także z szyszek sosny. Te ostatnie są zbierane w górach i szuka się tej odmiany, która daje szyszki, które po przecięciu będą miały wyraźnie czerwony środek. Zarówno w aromacie, jak i smaku wyraźnie będzie wyczuwalna nuta żywicy.
Karyntia ze swoją rozbudowaną infrastrukturą, czystymi jeziorami, zamkami i górami jest atrakcyjną destynacją wakacyjną. W czasie lata jeziora, ze względu na swoje południowe położenie, mają bardzo ciepłą wodę i idealnie nadają się do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Kulinaria także pokazują jak ciekawy jest to region, na styku kultur, gdzie swoje piętno wywarły relacje z Włochami i Słowenią.
Autorem materiału jest Krzysztof Kowalski, autor bloga justKowalski.