W oazie w pobliżu miasta Tozeur od 700 lat uprawia się daktyle, które są jednym z najbardziej znanych i cenionych owoców w Tunezji, stanowiąc istotny element tamtejszej kuchni i kultury. Tunezja jest jednym z największych eksporterów daktyli na świecie, a daktyle z Tozeur są cenione za swoją jakość i smak. Owoce będą stanowić pożywną przekąskę, ale kuchnia tunezyjska ma dużo więcej do zaoferowania.
Daktyle z nadzieniem i oblane czekoladą mogę być prezentem
W Tunezji owoce palmy daktylowej często wypełnia się migdałami, pistacjami i orzechami włoskimi oraz zalewa czekoladą. Popularne są także przetwory z daktyli, kiedy masę daktylową łączy się z cynamonem, cytryną bądź migdałami. Pięknie zapakowane daktyle są często podarunkiem, którym obdarowuje się rodzinę czy partnerów biznesowych. Przemysł daktylowy jest tak istotny, że w Tozeur można nawet odwiedzić Muzeum Daktyli, czy zanocować na terenie oazy, by podpatrywać zbiór tych słodkich owoców.
Zbiór daktyli często wymaga odwagi, by wspiąć się po kiście owoców na czubek palmy
Tunezyjski stół charakteryzuje się różnorodnością smaków i aromatów, które odzwierciedlają bogatą kulturę i historię regionu. Wśród tamtejszej kulinarnej oferty warto wyróżnić niektóre dania.
Sałatka Mechouia to klasyczna tunezyjska przystawka, której głównymi składnikami są grillowane lub pieczone papryki, pomidory i cebula. Grillowanie nadaje warzywom charakterystyczny dymny smak. Następnie warzywa są drobno siekane lub miksowane na pastę i doprawiane oliwą z oliwek, czosnkiem, sokiem z cytryny, solą, pieprzem oraz często ostrym sosem z papryki – harissą. Sałatkę zwykle ozdabia się oliwkami, jajkiem na twardo lub kawałkami tuńczyka. Bywa pikantna, a dla złagodzenia smaku można dodać nieco oliwy.
Sałatka Mechouia może być czasami naprawdę ostra
Tunezyjski Tajine różni się od swojego znanego marokańskiego odpowiednika – przypomina raczej omlet lub zapiekankę. Przyrządza się go z jajek, mięsa (najczęściej kurczaka lub jagnięciny), ziemniaków, sera oraz aromatycznych przypraw, takich jak kurkuma, cynamon czy kolendra.
Porównanie tunezyjskiego tajine z omletem jest jak najbardziej na miejscu
Brik to chrupiąca przekąska smażona na głębokim oleju. Jest przygotowywana z cienkiego ciasta malsouka (podobnego do ciasta filo), a jej klasyczne nadzienie składa się z jajka, tuńczyka i pietruszki. Często dodaje się również cebulę, kapary, ziemniaki lub ser. Brik jest popularny zarówno jako przystawka, jak i pełne danie. Często można go spotkać sprzedawanego z ulicznych stoisk.
Jedząc brik zawinięty róg konsumujemy na końcu
Na koniec posiłku warto spróbować deseru bouza, tunezyjskiego specjału o kremowej konsystencji. Deser ten powstaje z mąki z orzechów, najczęściej migdałów, orzechów laskowych lub sezamu. Całość jest gotowana do uzyskania aksamitnej konsystencji, a następnie podawana na zimno. Dodatkowo bouza często jest posypywana prażonymi orzechami lub cynamonem, co wzbogaca jej smak.
Bouza przypomina nieco orzechowy budyń
Tunezja jest krajem o dużej różnorodności kulinarnej, gdzie możemy spotkać na talerzu ryby i owoce morza ze względu na położenie nad Morzem Śródziemnym. Im dalej oddalamy się od wybrzeża tym częściej spotykamy potrawy, które związane są z kulturą nomadów i Beduinów, dla których domem będą oazy i pustynia.
Tunezyjscy sprzedawcy opatrzyli przetwory z daktyli polskimi napisami co świadczy jaką popularnością cieszą się wśród rodaków
Autorem materiału jest Krzysztof Kowalski, autor bloga https://justkowalski.pl