Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa (30 marca, środa) prezentowano prezydencki projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu dla Starego Miasta. Plan został uchwalony już w ubiegłym roku, jednak radni wprowadzili do niego zmiany, które uniemożliwiły jego wejście w życie.
Plan obejmuje niemal 94 ha w ścisłym centrum Krakowa: w granicach tzw. pierwszej obwodnicy (ul. Straszewskiego, ul. Podwale, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. św. Gertrudy), dalej przebiega ulicą Bernardyńską oraz obejmuje Wzgórze Wawelskie, jego otoczenie i związaną z nim część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych do ul. Podzamcze.
Rozwiązania zaproponowane w projekcie mają służyć ochronie wyjątkowych wartości kulturowych, które decydują o klimacie i atrakcyjności miasta oraz promują Kraków w Europie i na świecie. Plan ma również zapewnić różnorodność przeznaczenia terenów z preferencją funkcji mieszkaniowych z usługami. Określono w nim m.in. zasady kształtowania zabudowy frontowej i oficynowej, a także zakres ochrony konserwatorskiej poszczególnych posesji i obiektów.
Plan ma charakter ochronny i reguluje m.in. kwestie estetyki przestrzeni publicznych (drogi, place, zieleń ogólnodostępna) centrum Miasta, w tym m.in. zasady umieszczania reklam, nośników informacyjnych, lokalizacji ogródków gastronomicznych (kawiarnianych) czy małej architektury.
Przykładowo, projekt wprowadza zakaz lokalizacji nośników reklamowych w przestrzeni publicznej za wyjątkiem m.in. reklam tymczasowych towarzyszących odbywającym się imprezom, nieoświetlonych reklam umieszczonych na rusztowaniach budowlanych elewacji frontowych budynku na czas trwania robót budowlanych, nie dłużej jednak niż 12 miesięcy, czy reklam na tzw. ?okrąglakach?.
Nośniki informacji wizualnej umieszczane na elewacji budynku ? wedle zapisów projektu – mają być dostosowywane do kompozycji architektonicznej i charakteru budynku. Projekt planu przewiduje ponadto zakaz umieszczania nośników o jaskrawej kolorystyce, odbijających światło, projekcji świetlnych i elementów ruchomych, neonów oraz światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego lub pulsującego.
W kwestii ogródków gastronomicznych projekt zakłada, że nie będzie można lokalizować ogródków z parasolami na przebiegu tzw. drogi królewskiej (w ciągu ulic: Floriańska, ul. Grodzka, ul. Kanonicza) z wyłączeniem Rynku Głównego. Zakaz lokalizacji ogródków obowiązywał będzie na płycie Rynku Głównego, z wyjątkiem ogródków związanych tradycyjnie z istniejącymi tam kawiarniami, znajdujących się w piwnicach Wieży Ratuszowej i Sukiennicach.
Na terenie ogródków nie będzie można umieszczać urządzeń gastronomicznych, stoisk handlowych, urządzeń nagłaśniających oraz podestów. Lokalizowanie ogródków będzie możliwe wyłącznie przed budynkiem, w którym znajduje się lokal posiadający własne zaplecze oraz wejście od strony ulicy przy której jest zlokalizowany. Pierwszeństwo mają przy tym lokale mające bezpośrednie wejście z ulicy lub Rynku. Przypomnijmy, że w przygotowanym przez Prezydenta Miasta Krakowa projekcie planu znajdują się zapisy zakazujące budowy parkingów podziemnych oraz regulujące kwestię zadaszania podwórek.
Rada Miasta Krakowa poprzedniej kadencji wprowadziła jednak poprawki m.in. znoszące zakaz budowy parkingów podziemnych, a następnie, bez ponowienia procedury (co jest w takim przypadku wymagane) uchwaliła plan. W efekcie tego w grudniu 2010 r. Wojewoda Małopolski stwierdził nieważność podjętej uchwały skutkiem czego było ponowienie procedury planistycznej w niezbędnym zakresie w celu doprowadzenia zgodności projektu planu z przepisami prawnymi. Poprawki wniesione przez radnych nie uzyskały pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ostatecznie projekt planu miejscowego w wersji pierwotnej skierowanej w 2010 r. do uchwalenia, uzyskał pozytywne uzgodnienie konserwatorskie i jeszcze raz będzie przedstawiony Radzie Miasta.
źródło: www.krakow.pl