Różaniec, brewiarz, papieska piuska w kolorze białym, narty i pióro ? to tylko część pamiątek po Ojcu Świętym Janie Pawle II, które od dziś (31 marca, czwartek) można oglądać w Mobilnym Muzeum Jana Pawła II, które rozpoczyna swoją podróż po Polsce. Do soboty (2 kwietnia) muzeum będzie stało na Małym Rynku w Krakowie. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.
?Dzisiejszy dzień ma dla nas szczególny wymiar, bo to mieszkańcy Krakowa jako pierwsi zobaczą Mobilne Muzeum i będą to mogli zrobić w dniach, w których będziemy obchodzić rocznicę śmierci Jana Pawła II? ? mówiła podczas dzisiejszej (31 marca, czwartek) konferencji prasowej Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji. ?Odwiedzenie muzeum będzie doskonałą okazją do przybliżenia każdemu słowa, myśli i postaci papieża Polaka? ? dodała wiceprezydent Sroka.
?Staramy się szukać nowych sposobów dotarcia do ludzi z ewangelizacją. Stworzenie muzeum, które będzie podróżować po całym kraju jest jednym z takich sposobów? ? wyjaśnił ks. Zygmunt Kosowski, pomysłodawca i koordynator projektu Mobilnego Muzeum.
Mobilne Muzeum to 18-metrowy samochód w barwach papieskich (ma 62m? powierzchni wystawienniczej). Pojazd został wyposażony w klimatyzowaną naczepę, w której znajduje się wielofunkcyjna platforma prezentacyjna. W tym mobilnym pawilonie wystawienniczym Centrum Jana Pawła II ?Nie lękajcie się!? zorganizowało ekspozycję poświęconą osobie i dziełu Karola Wojtyły ? Jana Pawła II. Towarzyszy jej ogólnopolska akcja informacyjna na temat Centrum powstającego w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Największą atrakcję wystawy stanowią osobiste pamiątki po Karolu Wojtyle – Janie Pawle II przekazane przez Metropolitę Krakowskiego Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Wśród najcenniejszych pamiątek prezentowanych w ramach ekspozycji są m. in.: sweter – serdak, który Ojciec Święty używał podczas zimowych podróży; sutanna papieska i buty; papieska piuska w kolorze białym; narty i pióro; zegar kominkowy stojący w osobistych apartamentach Jana Pawła II w Castel Gandolfo, którego wskazówki zatrzymały się na godzinie 21.37; krzyż pektoralny ks. kard. Karola Wojtyły; różaniec, na którym modlił się Jan Paweł II; brewiarz, który odmawiał Papież; Dzienniczek Siostry Faustyny – ulubiona książka Jana Pawła II.
Więcej informacji o Mobilnym Muzeum będzie można znaleźć w najbliższym czasie na stronie internetowej: www.mobilnemuzeumjp2.pl.
Fotorelacja Jakub Gruca/InfoKraków24:[nggallery id=58]
źródło:www.krakow.pl – Inf.Prasowe.