Straż Miejska Miasta Krakowa wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, przeprowadziła kolejne działania w ramach akcji ?Wystarczy 1 metr?. Inspektorzy Ruchu MPK wraz ze strażnikami miejskimi kontrolowali między innymi jedno z najruchliwszych miejsc w naszym mieście, ulice: Kalwaryjską i Limanowskiego.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej i inspektorzy MPK dyscyplinowali kierujących, którzy często parkują w miejscach niedozwolonych, zbyt blisko szyn, uniemożliwiając przejazd tramwajom, a ponadto blokują zatoki przystankowe, narażając pasażerów na dyskomfort podczas wysiadania i wsiadania do autobusów i tramwajów. Strażnicy miejscy nałożyli na kierujących 5 mandatów karnych, po 100 złotych każdy oraz udzielili w 6 przypadkach pouczeń.
Akcja ?Wystarczy 1 metr?, rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jej hasło jest związane z jednym z najbardziej uciążliwych dla pasażerów komunikacji miejskiej wykroczeń, jakie popełniają kierowcy w Krakowie. Jest nim parkowanie samochodów zbyt blisko torowiska.
W ramach akcji chcemy dotrzeć do kierowców z apelem, aby przy parkowaniu zastanowili się, czy ich pojazd nie stoi zbyt blisko torowiska. Pamiętajmy, że wystarczy 1 metr, aby motorniczy mógł bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu ? mówi
rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie ? Marek Gancarczyk.
Od 1 stycznia do 31 marca 2011 roku, strażnicy miejscy działając wraz z pracownikami MPK przeprowadzili 61 kontroli w najbardziej newralgicznych punktach miasta. Pod lupę brano nie tylko wykroczenia ?drogowe? (nie stosowanie się do znaków drogowych, parkowanie na przystankach, blokowanie przejazdu tramwajom, itp.), ale również: spożywanie alkoholu i palenie papierosów w wiatach przystankowych oraz ich zaśmiecanie i dewastację.
W wyniku wspólnych działań:
- nałożono 319 mandatów karnych,
- sporządzono 17 wniosków o ukaranie do sądu,
- pouczono 247 osób.
Współpraca Straży Miejskiej Miasta Krakowa z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, ukierunkowana jest też na reagowanie i zapobieganie przypadkom niszczenia mienia, a w szczególności dewastacji pojazdów komunikacji miejskiej, automatów Krakowskiej Karty Miejskiej oraz wiat przystankowych, w których sprawcy rozbijają szyby, malują graffiti, kradną gabloty z rozkładami, kosze na śmieci, a nawet ławki.
źródło: www.krakow.pl