Kolejny koncert festiwalu Misteria Paschalia porwał wczoraj (21 kwietnia, czwartek) publiczność! Cztery bisy, owacje na stojąco, tupot, okrzyki ? widzowie jak mogli wiwatowali na cześć Christiny Pluhar i jej projektu Via Crucis w gwiazdorskiej obsadzie. Bożyszcze melomanów ? kontratenor Philippe Jaroussky, genialny kwartet oryginalnych śpiewaków z Korsyki ? Barbara Furtuna, charyzmatyczna rzymska wokalistka ? Lucilla Galeazzi i muzycy L?Arpeggiaty ? każdy z osobna i wszyscy razem dali w Krakowie niezapomniany koncert.
Nikt tak, jak Christina Pluhar nie potrafi grać muzyki dawnej. Jej interpretacje, a właściwie aranżacje baroku to połączenie XVII-wiecznego repertuaru z folkiem, jazzem, a nawet flamenco. To specyficzny muzyczny teatr, w którym nie brak chwytliwych pieśni, tańca i niejednokrotnie żartu.
Na 8. Festiwal Misteria Paschalia Pluhar przywiozła projekt Via Crucis, którego nagranie dla wytwórni Virgin było jednym z ważniejszych muzycznych wydarzeń minionego roku. Choć tytuł sugeruje muzykę pasyjną, nie jest to jedynie wielkopostna antologia. W ułożonym w trzy główne części programie: Maria ? przepowiednia męki Chrystusa, Męka i śmierć Chrystusa oraz Spotkanie w Raju, można znaleźć bowiem zarówno barokowy repertuar wielkotygodniowy, jak i pieśni w formie ludowej kołysanki czy choćby tarantelli. W dodatku poszerzony skład barokowy o m.in. kornet, cymbały i rozmaite instrumenty perkusyjne, a także niemal jazzowe improwizacje nadały całości współczesne brzmienie.
Publiczność, która wypełniła Filharmonię Krakowską po brzegi (niektórzy siedzieli w przejściach i pod ścianami), zgotowała artystom potężną owację. I otrzymała w zamian ? trudno powiedzieć, że bisy, bo właściwie kolejne pół koncertu.
W Wielką Sobotę (23 kwietnia) na melomanów czeka Lacrime di Leo ? Sekretna muzyka papieża Leona X. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00 w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Wystąpi: La Morra, kierownictwo artystyczne: Corina Marti i Michał Gondko.
Tego samego dnia (23, kwietnia, sobota) o godz. 20:30 w Operze Krakowskiej rozpocznie się La Passion de Jeanne d?Arc. Wystąpią m.in. Adrian Utley (muzyk Portishead) i Will Gregory (Goldfrapp), a także: Capella Cracoviensis i Octavia ensemble. Dyrygować będzie Charles Hazlewood.
W Niedzielę Wielkanocną (24 kwietnia) o godz. 20:00 w Filharmonii Krakowskiej będzie można wysłuchać Mszy h-moll BWV 232 Johanna Sebastiana Bacha. Wystąpi Les Musiciens du Louvre-Grenoble, którą pokieruje Marc Minkowski.
Ostatni koncert festiwalu odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny (25 kwietnia), będzie można podczas niego wysłuchać Arie e concerti III Antonio Vivaldiego. Wystąpi Accademia Bizantina, którą pokieruje Ottavio Dantone.
MISTERIA PASCHALIA to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej. W czasie festiwalu krakowskie sale koncertowe, unikatowe wnętrza sakralne oraz kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają najpiękniejszymi arcydziełami tego okresu. Festiwal cieszy się uznaniem krytyków i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zwyciężał w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowywanych przez tygodnik ?Polityka?, ?Rzeczpospolita? uznała go za jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 i 2009 roku, a także dwukrotnie reprezentował Polskę na targach Midem w Cannes. Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej www.misteriapaschalia.com.