Małopolscy policjanci zatrzymali 3 osoby, które działając w ten osób okradły kilkadziesiąt osób na kwotę co najmniej 440 tys. zł. Prokurator zdecydował o publikacji zdjęć członków grupy przestępczej. Zatrzymane osoby to dwie kobiety w wieku 29 i 34 lat oraz 38-letni mężczyzna, wszyscy troje byli już wcześniej karani za przestępstwa przeciwko mieniu.
Jak ustalili policjanci, osoby te działały głównie w Krakowie (ale także w innych regionach kraju) wybierając wcześniej upatrzone mieszkania osób starszych, często schorowanych. Sposób działania był zazwyczaj taki sam ? kobiety odwiedzały wybrane wcześniej mieszkania, przedstawiając się jako pracownice administracji czy spółdzielni. Mówiły o awarii i konieczności udostępnienia mieszkania po to, aby sprawdzić czy mieszkanie nie jest zagrożone zalaniem. Niekiedy mówiły o nadpłaconym rachunku i zwrocie pieniędzy (wówczas prosiły o rozmienienie pieniędzy lub ?wydanie reszty? z gotówki, którą wręczały ? a to po to, aby sprawdzić gdzie dana osoba przechowuje pieniądze).
Odwiedzane osoby postawione w sytuacji nagłego decydowania ufały kobietom, nie prosząc o okazanie żadnego dokumentu poświadczającego zatrudnienie w administracji czy rozliczenia potwierdzającego nadpłatę. Nie kontaktowały się także z nikim, aby potwierdzić czy faktycznie doszło do awarii w bloku. Wpuszczone do mieszkania ?oszustki? zajmowały uwagę właściciela, wykonując różne zabiegi wymagające skupienia ? pod pretekstem sprawdzenia czy nie ma ?przecieku? prosiły o odkręcenie wody w łazience czy kuchni. Podczas takiej rozmowy do mieszkania niepostrzeżenie wchodził współdziałający z kobietami mężczyzna, który plądrował pomieszczenia poszukując pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Co istotne ? po wizycie rzekomych pracowników administracji, domownicy nie zawsze orientowali się, ze doszło do kradzieży. Złodzieje pozostawiali po sobie porządek nie wzbudzający podejrzeń. O utracie pieniędzy czy wartościowych przedmiotów właściciele dowiadywali się dopiero, gdy sięgali do ?skrytek?. Takie zgłoszenia, złożone po jakimś czasie od kradzieży, znacznie utrudniały wykrycie sprawców, jednak policjanci wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo ? śledczego wnikliwie analizowali pojawiające się w zgłoszeniach informacje, aż wreszcie natrafili na ślad przestępców, zatrzymując ich wkrótce po dokonaniu kolejnej takiej kradzieży (odnaleziono przy zatrzymanych pieniądze najprawdopodobniej skradzione chwilę wcześniej). Wszyscy troje usłyszeli już zarzuty dokonania co najmniej 37 przestępstw związanych z kradzieżą, zostali tymczasowo aresztowani. Policjanci prowadzący sprawę przypuszczają jednak, że pokrzywdzonych osób może być znacznie więcej.
Policjanci apelują, aby zachowywać czujność w sytuacji, gdy nieznana nam osoba puka do drzwi naszego mieszkania. Trzeba pamiętać o tym, aby sprawdzić informacje podawane nam przez tą osobę . Nie wpuszczajmy nieznanych nam osób do mieszkania. Gdy ktoś podaje, że jest pracownikiem administracji lub jakiejś instytucji poprośmy o dokument potwierdzający, że faktycznie jest tam zatrudniony oraz o to, aby poczekał chwilę na klatce schodowej (zamknijmy drzwi na zamek i zadzwońmy do tej instytucji, której nazwa została podana przez przychodzącą osobę).
Warto także sprawdzać, czy na tablicach ogłoszeniowych w bloku widnieją informacje o tym, że będą prowadzone kontrole czy sprawdzenia i warto rozmawiać o takich sytuacjach ? z sąsiadem, znajomymi, krewnymi ? o tym jak unikać zagrożeń związanych z wizytą złodziei czy oszustów i jak reagować w takiej sytuacji.