Kraków nie przekroczył dopuszczalnego progu zadłużenia. Wczoraj Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej rozpatrzyło odwołanie miasta od poprzedniej decyzji, uznając, że nie wszystkie zawarte przez miasto umowy z odroczonym terminem płatności należy zaliczyć do długu publicznego.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie rozpatrzyło odwołanie Gminy Miejskiej Kraków od negatywnej opinii Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej ?prawidłowości planowanej kwoty długu Miasta Krakowa? w tym roku. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uznało, iż część umów z odroczonym terminem płatności trzeba wliczyć do długu Krakowa. W efekcie do długu miasta RIO doliczyła 73,5 mln zł spośród 260mln, co do których miała wcześniej zastrzeżenia.
?Przede wszystkim jestem usatysfakcjonowany tym, że RIO potwierdziła to, co cały czas podkreślam? ? mówił po decyzji RIO Prezydent Jacek Majchrowski. ?Kraków jest miastem, które od lat bardzo rygorystycznie przestrzega limitów zadłużenia wyznaczonych przez ustawę o finansach publicznych. Nigdy nie przekroczyliśmy dopuszczalnego progu? ? dodał Jacek Majchrowski.
Decyzja RIO oznacza, że miasto będzie mogło także zaciągnąć wszystkie zaplanowane w budżecie na ten rok zobowiązania. Po decyzji RIO będzie trzeba natomiast zmodyfikować Wieloletnią Prognozę Finansową.
Zamieszanie wokół finansów Krakowa wywołane jest obowiązującym od grudnia ubiegłego roku rozporządzeniem ministra finansów, które zmieniło zasady naliczania długu. Przepisy weszły w życie, gdy budżety miast były już ustalone. Spowodowały więc, że większość samorządów w Polsce ma kłopoty, aby nie przekroczyć limitu dopuszczalnego zadłużenia (60 proc.).
?Przykład Krakowa udowodnił to, na co samorządowcy wielokrotnie zwracali uwagę ministrowi finansów? ? mówi Prezydent Jacek Majchrowski. ?Rozporządzenie nie tylko było zmianą reguł w trakcie gry, ale i jego zapisy były tak nieprecyzyjne, że pozwoliły na rozmaite interpretacje. Stąd tak duża rozbieżność między pierwszą, a drugą decyzją RIO. Stanowione prawo, szczególnie w tak ważnych dla nas wszystkich sprawach nie może pozostawiać możliwości rozbieżnych interpretacji. Musi być przejrzyste i nie wzbudzać żadnych wątpliwości? ? dodaje Prezydent Krakowa.
Decyzja RIO zbiegła się z posiedzeniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która odbyła się wczoraj (29 czerwca) w Warszawie. Strona samorządowa przedstawiła ministrowi finansów propozycję sposobu objęcia podsektora samorządowego procedurą ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych.
?W propozycji samorządu podkreślamy przede wszystkim, że sposób planowania i liczenia poziomu zobowiązań samorządów zawarty w ustawie o finansach publicznych jest wystarczający, by kontrolować deficyt samorządów i nie trzeba tego robić dodatkowymi rozporządzeniami? ? podkreśla Prezydent Majchrowski, który podpisał dokument w imieniu strony samorządowej Komisji Wspólnej.
Propozycje zawarte przez samorządowców w dokumencie zostały wstępnie przyjęte przez Ministra Finansów.
źródło:www.krakow.pl