Poezja w teatrach, poezja w muzeach, domach kultury, w klubach i kawiarniach, poezja na Rynku Głównym i w Ogrodzie Botanicznym- za kilkanaście dni poezja będzie wszędzie- na jedną z wyjątkowych nocy z 10 na 11 września opanuje cały Kraków. Wszystko to za sprawą Nocy Poezji- wydarzenie, które w tym roku odbędzie się po raz pierwszy i które dołącza do organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa cyklu Krakowskich Nocy.
Co czeka miłośników poezji, którzy weekend 10/11 września postanowią spędzić w Krakowie? Przede wszystkim spotkania z liryką polską, bardami poezji śpiewanej oraz wybitnymi polskimi poetami, reprezentującymi różne nurty polskiej poezji. W atrakcyjnie zaaranżowanych poetyckich turniejach i pojedynkach zmierzą się wybitni twórcy słowa, odbędzie się także wiele koncertów i spektakli poetyckich.
W programie znajdzie się m.in widowisko multimedialne przedstawiające spotkanie dwóch największych polskich poetów- Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego na krakowskim Rynku, z udziałem Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Andrzeja Garczaka, artystów Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, Krakowskiego Teatru Tańca oraz aktorów Teatru KTO; specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w której swój udział zapowiedzieli Julia Hartwig, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Leszek A. Moczulski, Jan Polkowski, Janusz Szuber i Bohdan Zadura. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru od 5 września w kasie Teatru oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego; projekt Lektury mistrzów, w ramach którego wybitni aktorzy- Anna Polony, Anna Dymna, Jacek Romanowski i Jerzy Trela będą czytać swoje ulubione wiersze. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od 5 września w siedzibie PWST oraz Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.
W Teatrze Laki, Maski i Aktora Groteska odbędzie się koncert poetycki „W stronę Teatru Słowa”, realizowany z inicjatywy ZASP z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Teksty Karola Wojtyły, Mieczysława Kotlarczyka oraz innych poetów romantycznych i współczesnych przedstawią artyści Teatru Rapsodycznego, Teatru Remedium Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz recytatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Bezpłatne wejściówki do odbioru będą od 5 września w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.
W muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zostanie zaprezentowany widowiskowy spektakl poetycko-muzyczny „Miłosz- twarzą do Pacyfiku” z udziałem znakomitych artystów sceny- Anny Tomaszewskiej, Joanny Masztalerz, Natalii Strzeleckiej, Tomasza Międzika i Rafała Dziwisza.
Noc poezji to ostatnie wydarzenie z cyklu Krakowskie Noce, które odbędzie się w tym roku. Do tej pory odbyły się cztery noce- Muzeów, Teatrów, Jazzu i Noc Cracovia Sacra. Tegoroczna edycja Krakowskich Nocy otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa, współorganizatorem jest Teatr KTO.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronach: www.krakowskienoce.pl oraz www.krakow.pl