Statuetka Hipolita dla Prezydenta Krakowa
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Statuetkę Honorowego Hipolita oraz Godność ?Lidera Pracy Organicznej”. Przyznane wyróżnienia są wyrazem najwyższego uznania za działalność zawodową, samorządową, naukową, charytatywną oraz społeczno ? kulturalną na rzecz krzewienia idei pracy organicznej.
?Poprzez działalność i poprzez postać patrona ? Stowarzyszenie im. Hipolita Cegielskiego uczy nas współczesnego patriotyzmu, w którym troska o wzrost gospodarczy, o rozwój nauki, kultury, więzi społecznych jest nie mniej ważna od historycznej pamięci. Nowoczesny pozytywizm jest teraz równie potrzebny jak przed 20 laty, kiedy trzeba było rzeczywiście rozpocząć od fundamentów reformując państwo wcielając w życie zasady demokracji i będzie potrzebny zawsze. Im więcej pozytywistycznego myślenia, tym mocniejsze państwo, silniejsze społeczeństwo obywatelskie, tym lepiej rozwinięta samorządność? ? powiedział Prezydent Jacek Majchrowski odbierając wyróżnienia.
?Od wielu już lat staramy się, aby pozytywistyczne myślenie dominowało w pracy krakowskiego samorządu, unikając ? jak się da ? polityki, starając się współpracować ze wszystkimi ? koncentrując się na zrównoważonym rozwoju miasta. Statuetka Hipolita to dowód na to, że wysiłki te są już widoczne – dodał Prezydent.
Towarzystwo imienia Hipolita Cegielskiego wśród celów swojej działalności na jednym z czołowych miejsc umieściło upowszechnianie w społeczeństwie wartości patriotycznych, szacunku dla tradycji pozytywistycznej i pracy jako źródła pomyślności narodu. Uznało też, że istnieje potrzeba ujawniania i promowania wzorców osobowych, aby dawać je za przykład młodej generacji Polaków. W tym celu Towarzystwo ustanowiło honorowe wyróżnienie dla wybitnych osobistości – statuetkę Złotego Hipolita wraz z nadaniem godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej. Wyróżnienie to otrzymują reprezentanci nauki, kościoła, kultury, polityki i gospodarki, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej.
Kapitułę Złotego Hipolita stanowi elita intelektualistów reprezentujących różne nurty społeczne, naukę, kościół, kulturę i media. Kapituła jest powoływana na rok, zawsze w nowym składzie. Rozpatrując nominacje do wyróżnienia statuetką Złotego Hipolita oraz godnością Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej Kapituła jest całkowicie niezależna, a podejmowane przez nią werdykty nie mogą być kwestionowane.
Do zgłaszania kandydatur do wyróżnienia Złotym Hipolitem oraz godnością Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej upoważnione są instytucje i osoby obdarzone mandatem społecznego zaufania.