Młodzież pamięta
Dziś (31 października, poniedziałek), w przededniu Dnia Wszystkich Świętych, uczniowie krakowskich szkół odwiedzili groby zasłużonych krakowian spoczywających na krakowskich cmentarzach komunalnych i mogiły wojenne, na których zapalili znicze i złożyli kwiaty. Akcja jest częścią realizowanego od 2002 roku projektu ?Młodzież pamięta?.
Wśród odwiedzanych mogił znalazły się m.in.: Pomnik Ofiar Komunizmu, Pomnik Ofiar Wołynia, Pomnik Zamordowanych na Dąbiu, Pomnik Armii Kraków, Pomnik Robotników 1923, groby: Feliksa Szlachtowskiego, Ferdynanda Weigla, Józefa Friedleina, Feliksa Sobolewskiego, Józefa Dietla, Mikołaja Zyblikiewicza, Juliusza Lea, Jana Kantego Fedorowicza, Marka Grechuty, Zbigniewa Skolickiego, Władysława Beliny Prażmowskiego, Karola Estreichera, Anny i Ludwika Helclów, Erazma Jerzmanowskiego, Henryka Jordana, Tadeusza Kantora, Jerzego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki, Antoniego Stawarza.
Wśród odwiedzanych mogił znalazły się miejsca spoczynku ofiar stanu wojennego: Bogdana Włosika, Ryszarda Smagura i Andrzeja Szewczyka.
Młodzież odwiedziła również groby ofiar katastrofy smoleńskiej: Andrzeja Saryusza ? Skąpskiego, Włodzimierza Potasińskiego, Wiesława Wody, Andrzeja Kremera, Janusza Kurtyki.
Projekt „Młodzież pamięta” realizowany jest od 2002 roku w czasie obchodów świąt narodowych – uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi, szczególnie młodych ludzi na to, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja. Młodzież biorąca udział w przedsięwzięciu chce pokazać społeczeństwu, że pamięta o najważniejszych datach w historii Polski. Projekt „Młodzież pamięta” swoim zasięgiem obejmuje całe województwo małopolskie. Młodzi ludzie, uczniowie krakowskich i małopolskich szkół rozdają materiały w szkołach i podczas lokalnych uroczystości na terenie kilkuset miejscowości. Odwiedzanie nekropolii przez młodzież odbywa się po raz pierwszy w ramach projektu.
Organizatorami projektu „Młodzież pamięta” w Małopolsce są Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Partnerami przedsięwzięcia są Urząd Miasta Krakowa, Dzielnica I Miasta Krakowa, Krakowski Holding Komunalny S. A., Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Wojewódzki w Krakowie.