Do kolejnego zdarzenia z udziałem agresywnego psa, biegającego bez opieki po Krakowie, doszło wczoraj wczesnym popołudniem, na osiedlu Jagiellońskim w Nowej Hucie. Kiedy dyżurny Straży Miejskiej, otrzymał zgłoszenie od mieszkańca, o dwóch psach gryzących się przed blokiem numer 23, natychmiast wysłał tam patrol. Gdy po kilku minutach radiowóz podjechał przed budynek, wysiadającym z samochodu strażnikom ukazał się dramatyczny widok. Po osiedlowym skwerze biegał pitbull, trzymając w pysku innego psa, a wokół, powiększający się tłum gapiów krzyczał, oglądając ten niecodzienny widok. Funkcjonariusze natychmiast podbiegli do agresywnego zwierzęcia i zdecydowali o użyciu środka przymusu bezpośredniego w postaci gazu. Okazało się to na tyle skuteczne, iż pitbull uwolnił ze swoich szczęk psa, ale biegając dookoła, cały czas próbował powtórnie zbliżyć się do niego. Strażnicy skutecznie zapobiegli ponownemu atakowi, odganiając pobudzone zwierzę pałką służbową. Po kilkunastu sekundach udało się zagonić go do klatki schodowej, w której ? według relacji zebranych osób, mieszkał wraz z właścicielem. Wtedy do swojego pupila podeszła kobieta i ze smutkiem stwierdziła, iż pies został zagryziony. Strażnicy poinformowali o sytuacji dyżurnego, a ten wezwał na miejsce pracowników Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy obiecali w możliwie krótkim czasie przyjechać na miejsce zdarzenia. Ponieważ jeden z mieszkańców podał dokładny numer lokalu, w którym mieszka właściciel pitbulla, funkcjonariusze poszli pod wskazany adres i zapukali do drzwi. Otworzył je mężczyzna i stwierdził, że nie jest w stanie wytłumaczyć jak to się stało, że jego pies biegał przed blokiem bez nakazanych środków ostrożności. Wyszedł ze strażnikami na zewnątrz i tam został przez nich poinformowany o popełnionym wykroczeniu i skierowaniu przeciwko niemu wniosku o ukaranie do sądu, a wcześniej zobowiązany do stawienia się w Komendzie Straży Miejskiej, w celu złożenia obszernych wyjaśnień w sprawie. Dodatkowo właścicielka zagryzionego psa zadeklarowała, że chce świadczyć w postępowaniu przeciwko właścicielowi pitbulla. W czasie trwania interwencji, mieszkańcy zebrani na skwerze byli bardzo wzburzeni przebiegiem zdarzenia i kierowali swoją złość w stronę mężczyzny, a ponadto krzyczeli na strażników i pytali dlaczego nie zabiorą agresywnego psa (jeden z obecnych zasugerował nawet zabicie zwierzęcia).
W związku z tym strażnicy byli zmuszeni zaprowadzić spokój i porządek, a właścicielowi psa polecili, aby udał się z powrotem do domu. Wyjaśnili też zdenerwowanym mieszkańcom, że nie mają prawa odebrać psa właścicielowi i przypomnieli, że przekazali interwencję do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które powinno w tej sprawie właściwie wykorzystać swoje kompetencje.
Mając na uwadze, to kolejne bulwersujące zdarzenie, Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina, że prawo jasno stanowi, jakie są obowiązki właścicieli czworonogów.
Podstawowym przepisem, który mówi o bezpieczeństwie przy utrzymywaniu zwierząt jest art. 77 Kodeksu Wykroczeń, który brzmi: ?Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany?.
Przyjęte środki bezpieczeństwa mówią o trzymaniu psa na uwięzi. Natomiast nakazane środki ostrożności to takie, które wynikają z obowiązujących przepisów ? z Uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 25 stycznia 2006 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina zatem, że utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do:
1) Prowadzenia psa na uwięzi, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne lub zagrażającemu otoczeniu, do nałożenia kagańca; w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub opiekun sprawuje pełną kontrolę nad jego zachowaniem.
2) Zabezpieczenia terenu nieruchomości przed wydostaniem się z niej zwierzęcia.
3) Nie wprowadzania zwierząt na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci, a także na tereny kąpielisk.
4) Nie wprowadzania zwierząt do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności, w szczególności do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych, o ile władający tymi budynkami nie postanowią inaczej; zakaz nie dotyczy psów przewodników.
5) Niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta; obowiązek nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników, osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku lub narządu ruchu stopnia znacznego.
źródło: SMMK