KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie trafiła na ślad ogólnopolskiej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem anabolikami. W działaniach brali udział także policjanci z Poznania, Lublina, Koszalina, Bielska Białej. Akcja wspierana była także przez funkcjonariuszy Izb Celnych w Gdyni, Krakowie, Olsztynie, Białej Podlaskiej, Katowicach, a także przez inspektorów farmaceutycznych z Krakowa , Warszawy, Gdańska. Natomiast współpraca z Głównym Inspektorem Nadzoru Finansowego doprowadziła do zatrzymania na kontach bankowych należących do grupy ok. dwóch milionów złotych.
Ponad 250 funkcjonariuszy uderzyło w zorganizowaną grupę zajmującą się nielegalnym obrotem anabolikami. Była to największa tego typu realizacja przeprowadzona na terenie naszego kraju ? swoim zasięgiem objęła 10 województw. W sumie policjanci zatrzymali 23 osoby, zabezpieczyli m.in. miliony sztuk nielegalnych farmaceutyków, luksusowe samochody i około 500 tysięcy złotych w gotówce. Jak podkreślają funkcjonariusze, ta sprawa jest rozwojowa ? planowane są dalsze zatrzymania. Policyjna akcja to największe uderzenie w anabolikowe podziemie – w sumie w tej realizacji wzięło udział ponad 250 policjantów, w tym także grupy szturmowe.
We wtorek ( ( 06.12. ) dokładnie o godz. 6 rano, funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu, wytypowanych wcześniej domów i mieszkań, gdzie mieli znajdować się członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem nielegalnego obrotu preparatami farmaceutycznymi. Jak ustalili śledczy, chodziło o środki o działaniu dopingującym, wpływającym na wzrost masy mięśniowej oraz wydolności organizmu.
W sumie w ręce policjantów wpadły 23 osoby w różnym wieku: 20 mężczyzn i 3 kobiety. Był to trzon grupy, która działała zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami.
W trakcie przeszukań mieszkań wynajmowanych przez członków grupy policjanci trafili na pomieszczenie, gdzie paczkowano nielegalne farmaceutyki, oraz magazyny, w których znajdowały się bardzo duże ilości środków dopingujących. W trakcie realizacji funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 500 tysięcy złotych w gotówce, luksusowe samochody (BMW, mercedesa, nissana i VW), których wartość oszacowano na ok. 900 tysięcy złotych, komputery, nośniki pamięci oraz telefony komórkowe. Dzięki współpracy z Głównym Inspektorem Nadzoru Finansowego śledczy zamknęli konta bankowe należące do członków grupy, na których w sumie znajdowało się około 2,2 miliona złotych.
Wśród zatrzymanych są osoby uprawiające – w przeszłości, jak i obecnie – sporty siłowe. Uczestniczyły one w zawodach krajowych oraz międzynarodowych, gdzie osiągały wysokie wyniki, zdobywając m.in. tytuły mistrzów i wicemistrzów świata.
Zatrzymane osoby odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym oraz za pranie brudnych pieniędzy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
Materiał, który został zebrany przez koordynatorów z komend wojewódzkich oraz funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP, wskazuje, że sprawa będzie miała swój ciąg dalszy. Planowane są kolejne zatrzymania.