We wtorek (27 grudnia) Jerzy Miller, wojewoda małopolski wręczył Halinie Piekarz, wdowie po Tadeuszu Piekarzu, pierwszym wojewodzie krakowskim w wolnej Polsce, odznaczenie przyznane jej mężowi pośmiertnie przez Prezydenta RP.
Tadeusz Piekarz został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Mąż był człowiekiem współpracy, potrafił skupić wartościowych ludzi wokół wielkich celów – powiedziała Halina Piekarz.
Uroczystość była też okazją do spotkania ?drużyny Piekarza?, czyli ludzi, którzy wraz z nim budowali struktury demokratycznego państwa w Krakowie. Są to m.in. Janusz Sepioł, Józef Lassota, Andrzej Martynuska, Kazimierz Bujakowski, Jerzy Lackowski oraz Jerzy Miller. Spotkanie odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w gabinecie wicewojewody, gdzie znajdował się gabinet Tadeusza Piekarza.
Tadeusz Piekarz (ur. 27 października 1941 w Krakowie, zm. 1 marca 2005 ) ? polski ekonomista, w latach 1990-1995 wojewoda krakowski. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przez wiele lat pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego ? Państwowe Zakłady Lotnicze w Krakowie, dochodząc w 1989 do stanowiska dyrektora naczelnego. Działał w „Solidarności”, od września 1980 był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego związku w Krakowie. Zasiadał w zarządzie Regionu Małopolskiego NSZZ „S”. W stanie wojennym został internowany na okres od maja do listopada 1982, później współpracował ze strukturami podziemnymi związku. W 1990 z ramienia Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego został mianowany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego wojewodą krakowskim. W okresie swojej pracy na tym stanowisku m.in. na rzecz odnowienia Teatru im. Juliusza Słowackiego, odbudowy po pożarze budynku Filharmonii Krakowskiej, dokończenia budowy Szpitala Rydygiera w Nowej Hucie oraz Centrum Rehabilitacyjnego na Woli Justowskiej.