W Luborzycy pod Krakowem Marcin Krzyształowicz kończy zdjęcia do swojego najnowszego filmu Obława. Na ekranie zobaczymy najpopularniejszych polskich aktorów: Marcina Dorocińskiego, Macieja Stuhra, Sonię Bohosiewicz i Weronikę Rosati. ? To będzie opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postaci i mocna intryga – mówi Marcin Krzyształowicz, scenarzysta i reżyser filmu. Premiera Obławy planowana jest jesienią.
Przypominamy, że zdjęcia do Obławy – określanej przez reżysera mianem thrillera wojennego – rozpoczęły się 15 listopada zeszłego roku w miejscowości Rytro pod Starym Sączem. Potrwają jeszcze do 20 stycznia 2012. Później film wkroczy w fazę postprodukcji.
Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. To z jednej strony partyzancka ballada pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Jego głównym bohaterem jest kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością.
Główni bohaterowie Obławy – kapral Wydra (Marcin Dorociński), konfident Kondolewicz (Maciej Stuhr), żona Kondolewicza (Sonia Bohosiewicz), sanitariuszka Pestka (Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński) – są splątani siatką zależności. Gra pozorów, która odbywa się pomiędzy nimi odsłania kolejne piętra intrygi, aż do zaskakującego finału.
– Obława to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi. Scenariusz Marcina Krzyształowicza jest bardzo inspirujący, bez trudu uruchomił moją wyobraźnię. Z niecierpliwością czekałem na rozpoczęcie zdjęć – mówi Marcin Dorociński.
Autorem zdjęć do filmu jest Arkadiusz Tomiak (Zero, Daas), scenografię opracował Grzegorz Skawiński (Katyń, Generał. Zamach na Gibraltarze), za kostiumy odpowiedzialna jest Magdalena J. Rutkiewicz (Boisko bezdomnych, Róża), charakteryzacją zajmuje się Ewa Drobiec (Śluby panieńskie, Róża), dźwiękiem Piotr Domaradzki (Ostatnia misja, Daas) i Bartosz Putkiewicz (Sala samobójców, Sztos 2), a montażem Wojciech Mrówczyński (Pręgi, Galerianki).
Obława to kolejna produkcja kręcona przy pomocy Krakowskiej Komisji Filmowej, działającej w strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Tylko w zeszłym roku Komisja wsparła produkcję ośmiu filmów fabularnych, trzech dokumentów, pięciu programów telewizyjnych, siedmiu produkcji reklamowych oraz dwudziestu innych produkcji, realizowanych zarówno w Krakowie jak i na terenie innych miast w Polsce i zagranicą ? wylicza Izabela Helbin, dyrektor KBF.
Producentem Obławy jest Skorpion Arte (Ki, Księstwo), a koproducentami: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Telekomunikacja Polska S.A., ORKA Studio Postprodukcyjne oraz Non Stop Film Service. Film współfinansują: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego. Dystrybutorem jest Kino Świat.