Złoty skarb z Koszyc (zobacz zdjęcia)
24 sierpnia 1935 roku, podczas kopania fundamentów w północno-wschodnim skrzydle przebudowywanej siedziby Dyrekcji Finansowej w Koszycach, doszło do niezwykłego odkrycia. W podłodze zburzonej części budynku ujawniono miedzianą kasetkę, kształtem przypominającą bochenek chleba. Wewnątrz znajdowały się 2 920 monety, trzy medale oraz łańcuch ? wszystkie sporządzone z wysokogatunkowego złota. W dzienniku budowlanym utrwalono nawet godzinę tego zdarzenia ? 11:45, a także personalia znalazcy.
Robotnicy, którzy byli świadkami owej historycznej chwili, przywłaszczyli sobie część numizmatów, które usiłowali odsprzedać miejscowemu jubilerowi, a następnie nawet przypadkowym spacerowiczom w miejskim parku. Policja, obserwująca ?szczęśliwców?, skutecznie udaremniła te zamiary, co skutkowało przepadkiem znaleźnego, które z mocy ówczesnego prawa należało się robotnikom. Kolekcja przeszła na własność państwa.
Zachowanie się całego, nie uszczuplonego skarbu stanowi ewenement w skali europejskiej. Tego rodzaju znaleziska przeważnie ulegały rozgrabieniu i o ich pierwotnej wartości nie sposób dziś wyrokować. W przypadku złotego skarbu koszyckiego mamy do czynienia z niewyobrażalnej wartości zespołem, często unikatowych monet i medali, które od półwiecza są przedmiotem systematycznych badań naukowych. Dzięki nim udało się ustalić, że ostatnim właścicielem kosztowności był jeden z trzech najważniejszych cesarskich urzędników Komory Spiskiej. Ów urzędnik należał do najzamożniejszych mieszkańców Koszyc. Polityczne niepokoje związane z antyhabsburskimi powstaniami zmusiły go do ukrycia zgromadzonego majątku. Miało to miejsce w latach 1679-1682, za panowania cesarza Leopolda I.
Po raz pierwszy w Polsce mamy okazję do obejrzenia całości znaleziska, na które składają się numizmaty niemal z całej Europy, bite w XV, XVI i XVII w. Wśród nich absolutnie rarytasy odnajdą też miłośnicy naszej historii. Możemy dowiedzieć się także o ówczesnej sile nabywczej tak wielkiej ilości drogocennego kruszcu.
Dopełnieniem ekspozycji stała się prezentacja wszystkich szczerozłotych numizmatów ze zbiorów wawelskich oraz malowanych wizerunków sześciu polskich władców, których monety znalazły się w skarbie.
Foto Michał Nowak / INFO Kraków24[nggallery id=381]