Rozwój miejskiego systemu ciepłowniczego był tematem dzisiejszej (22 marca) konferencji w Magistracie. Organizatorem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu Krakowa i Małopolski, a także reprezentanci spółdzielni wspólnot mieszkaniowych było Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
Konferencję otworzył Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. ?Rozwój Miasta to także rozwój sieci ciepłowniczej. Dla władz ważna jest zarówno rozbudowa ciepłociągu jak i objęcie miejską siecią już istniejącej zabudowy, bo to pomoże w walce o poprawę stanu powietrza? ? mówił Tadeusz Trzmiel.
Obecnie system ciepłowniczy Krakowa to ponad 770 km sieci i ok. 9 tys. węzłów cieplnych, dzięki którym ciepło dociera do około 8 tys. budynków. Ponad 50 proc. sieci (ok. 420 km) to wykonane w najnowszej technologii rurociągi preizolowane, które charakteryzują się niewielkimi stratami energii. ?Dzięki przeprowadzonym w minionych latach inwestycjom, w tym realizacji największego w Polsce unijnego projektu dotyczącego modernizacji tej dziedziny gospodarki komunalnej ? mamy bardzo nowoczesny system ciepłowniczy, który ostatnie mrozy przetrwał bez awarii? ? zaznaczył Zastępca Prezydenta Krakowa.
Miejska sieć ciepłownicza będzie nadal rozbudowywana. ?Wyznaczyliśmy 16 terenów rozwojowych, gdzie chcemy inwestować w rozwój sieci? ? mówiła Zdzisława Głód, prezes MPEC SA. W planach na lata 2012 ? 2016 jest przyłączenie ok. 370 obiektów.
Warto pamiętać, że rozwój krakowskiej sieci ciepłowniczej jest elementem działań władz miasta zmierzających do poprawy stanu powietrza w naszym mieście. Właściciele budynków położonych w zasięgu miejskiej sieci ciepłowniczej, a ogrzewanych obecnie z nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła mogą skorzystać z programu ?Zamień system ogrzewania? realizowanego przez MPEC. Spółka oferuje wykonanie podłączenia do sieci cieplnej i wybudowanie węzła cieplnego w budynku. Pozostałym odbiorcom proponowana jest dostawa ciepła z nowoczesnych i ekologicznych kotłowni lokalnych. Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej prowadzona będzie szczególnie tam, gdzie poziomy zanieczyszczeń przedstawiają się najgorzej.
Rozwój cieci ciepłowniczej to nie jedyny element walki o poprawę krakowskiego powietrza. Od lat 90-tych realizowany był program likwidacji niskiej emisji poprzez dofinansowywanie wymiany starych węglowych pieców na nowe proekologiczne rozwiązania. Działania te spowodowały zwiększenie zainteresowania mieszkańców Krakowa inwestycjami proekologicznymi, co w efekcie dało likwidację np. ponad 19 tysięcy palenisk i ponad 320 kotłowni węglowych na łączną kwotę około 12 milionów złotych.
Działania na rzecz ograniczenia emisji komunikacyjnych prowadzone są przez Miasto poprzez kompleksowe, zintegrowane planowanie rozwoju systemu transportu, budowa i rozbudowa obwodnic drogowych, rozwój szynowych systemów transportu zbiorowego, rozwój systemu transportu publicznego, czyszczenie ulic metoda mokrą, tworzenie systemu ścieżek rowerowych.