21. Marsz Żywych (zobacz zdjęcia)
19 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 21. Marsz Żywych. Dźwięk szofaru dał sygnał do rozpoczęcia Marszu spod bramy z napisem ?Arbeit macht frei?. Uczestnicy przeszli w milczeniu do Birkenau, gdzie w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów odbyły się główne uroczystości.
W tym roku w sposób szczególny upamiętniono wyzwolicieli niemieckich obozów koncentracyjnych. W Marszu po raz pierwszy udział wzięli amerykańscy weterani II wojny światowej, którzy wyzwalali m.in. obozy Dachau i Mauthausen.
Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim. W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysiąca Żydów. Od 1996 r. odbywają się corocznie. Największy miał miejsce w 2005 r., w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, kiedy uczestniczyło w nim około 20 tys. osób.
Holokaust stanowił bezprecedensową próbę masowego mordu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do ?ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej?, czyli wymordowania całego narodu. W Auschwitz, największym ośrodku zagłady, Niemcy zgładzili ponad milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych narodów.
[nggallery id=470]