Kopiec Kościuszki, wzgórze, na którym wznosi się Kopiec, ma około 300 m n.p.m., a wysokość samego Kopca jest równa 35,54 m. ? Dla zdrowej osoby taka wysokość, być może, wydaje się czymś śmiesznym, ale dla kogoś, kto jest całkowicie sparaliżowany i zależny od respiratora, jest to prawdziwe K2. Poza tym droga na Kopiec jest wyboista i bardzo wąska, co dla osób poruszających się na wózkach stanowi niemałe wyzwanie ? mówi 36-letni Janusz Świtaj, który jest całkowicie sparaliżowany i oddycha za pomocą respiratora. 12 maja wjedzie na nie wraz siódemką innych osób.
?Dlaczego ?K2?? Bo to jest KK, czyli Kopiec Kościuszki ? śliczna, zielona górka, którą mamy w Krakowie. To była pierwsza ?góra? którą w życiu zdobyłam. Z tej górki widać całe miasto. Człowiek ma poczucie jakby się wzniósł gdzieś wysoko. Ta ?góra? kryje w sobie wiele nadziei. Pomyśleliśmy, że dla wielu ludzi wyjście z domu i dotarcie na Kopiec, będzie wyzwaniem na miarę ?K2?? mówi o wyprawie Anna Dymna z Fundacji Mimo Wszystko.
Liczba uczestników wyprawy ma znaczenie symboliczne ? prawdziwy szczyt K2, który znajduje się w Karakorum, jest ośmiotysięcznikiem. Każdy z uczestników pokona więc odcinek symbolizujący tysiąc metrów. Wyprawa rozpocznie się o godz. 12.00. Po jej zakończeniu, na ?K2? będą mogli wejść mieszkańcy Krakowa. Przez około dwie godziny wejście na Kopiec będzie udostępnione za darmo.
Ambasadorem wyprawy na ?K2? jest Kinga Baranowska, himalaistka, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Kinga dwukrotnie wyprawiała się na szczyt K2 w Karakorum. Dotąd nie udało jej się go zdobyć, ale planuje już kolejną wyprawę. Jest osobą, która doskonale wie, jakiego wysiłku potrzeba do tego, aby wspiąć się na ten najtrudniejszy szczyt świata.
Patronat Honorowy nad projektem sprawują: Minister Zdrowia dr Bartosz Arłukowicz oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.