Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych otrzymał Srebrny Medal Cracoviae Merenti. Odznaczenie wręczyli podczas dzisiejszej (10 maja, czwartek) sesji Rady Miasta Krakowa Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Uroczystość poświęcona była Małopolskiemu Cechowi Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych z okazji jubileuszu jego 500-lecia.
?Nie ma wątpliwości, że umiejętnościom rzemieślników i wierności tradycjom cechowym na przestrzeni wieków zawdzięczamy ład architektoniczny, indywidualność i harmonię mieszczańskiej zabudowy starego Krakowa. Historia cechów rzemiosł budowlanych to w pigułce historia naszego miasta? ? powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.
Przypomniał, że rzemieślnicy mieli swój udział w wielkiej odnowie Krakowa za czasów prezydentów Józefa Dietla i Juliusza Leo oraz realizowali projekty słynnych architektów Tadeusza Stryjeńskiego czy Władysława Ekielskiego. Uczestniczyli w pierwszych próbach ratowania zabytków Krakowa w latach 70-tych ub. wieku m.in. w odnowie elewacji kamienic przy Drodze Królewskiej oraz w pracach SKOZK.
?Dziś, jak przed wiekami, ich obecność przyczynia się do rozwoju miasta i do podnoszenia jakości życia krakowian? ? dodał Prezydent. W trakcie swojego wystąpienia Prezydent Jacek Majchrowski podziękował członkom konfraterni za wierność tradycjom, za nieustanną dbałość o rozwój krakowskiej przedsiębiorczości, za troskę o wysoką jakość świadczonych usług.
Podczas sesji, zasłużeni w działalności na rzecz dzieci potrzebujących pomocy oraz za zasługi na rzecz rozwoju rzemiosła, członkowie Cechu zostali odznaczeni Złotymi, Srebrnymi Krzyżami Zasługi, Złotym Medalem za długoletnią służbę oraz odznakami ?Honoris Gratia?. Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych otrzymał w prezencie od Bractwa Kurkowego statuetkę Jana Kilińskiego. Natomiast Prezydent Krakowa i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa otrzymali Platynowe Medale im. Jana Kilińskiego. Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ?Małe Słowianki?.
500 lat temu, 10 maja 1512 r. rada miejska wydała spisany po łacinie statut i zezwoliła murarzom i kamieniarzom pracującym już w Krakowie lub pragnącym się tu osiedlić na założenie cechu. Motywy, które kierowały radą, precyzuje dokument: fachowe umiejętności murarzy i kamieniarzy krakowskich, szkolenie adeptów sztuki budowlanej, uściślenie form organizacyjnych krakowskich zakładów budowlanych. O tym, z jak świetnym skutkiem działali w Krakowie budowniczowie różnych specjalności można przekonać się m.in. odwiedzając podziemia Rynku. Wśród licznych śladów dawnej zabudowy zachowały się fragmenty wodociągu miejskiego, którym Kraków mógł poszczycić się już w początkach XV wieku.
Obecnie Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych, nawiązując do chlubnych tradycji rzemiosła średniowiecznego, pielęgnuje dobre dawne zwyczaje, czuwa nad rzetelnością wykonawstwa prac budowlanych, których podejmują się bracia cechowi, pielęgnuje dobre rozwiązania w działalności gospodarczej, stoi na straży etosu i etyki zawodowej swoich członków. Zaangażowanie tej cenionej organizacji w życie naszego miasta i jej ogromna rola w rozwoju przedsiębiorczości mają nieoceniony wpływ na dzisiejszy obraz Krakowa.
Fotorelacja – Michał Nowak / INFO Kraków 24[nggallery id=504]