Krakowska lamusownia znalazła się w gronie dziesięciu najciekawszych Top Inwestycji Komunalnych 2012. Decyzję ogłoszono 14 maja w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Działająca koło bazy MPO lamusownia została doceniona za efekt prorozwojowy, jaki z sobą niesie. Członkowie jury oceniali też rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) i aktywne gospodarowanie. ?Możemy śmiało powiedzieć, że wybrane projekty pokazują kierunek, w jakim będą zmierzać inwestycje komunalne w Polsce” – powiedział Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalusamorządowego.pl, organizatora konkursu.
Przypomnijmy, że krakowska lamusownia została oddana do użytku w czerwcu 2011 roku. Koncepcja technologiczna punktu przy Nowohuckiej przewiduje gromadzenie kilkunastu rodzajów odpadów. Do centrum recyklingu położonego koło bazy MPO będzie można dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, stare opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD (inny niż urządzenia chłodzące i małe urządzenia elektroniczne i elektryczne), meble. W lamusowi znajdzie się specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne – świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje.
Operatorem pierwszej krakowskiej lamusowni jest MPO Sp. z o.o. Centrum recyklingu będzie czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00. W soboty do lamusowni odpady będzie można przywieźć w godzinach od 7.30 d0 15.30.
Krakowska lamusownia wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich. Podobne rozwiązania stosowane są w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie naszego miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów.