Prace nad projektem ustawy przekształcającym straże miejskie w policje municypalne właśnie dobiegły końca. Tym razem zespół roboczy powołany przez komendantów straży miejskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich pracował w Gdańsku. W piątek 3 sierpnia br. postawiona została kropka nad ?i?.
Pracę zespołu wspierali ? gospodarz spotkania ? gdański Komendant Straży Miejskiej Leszek Walczak, Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa Janusz Wiaterek, Komendant Straży Miejskiej w Szczecinie Leon Gajewski oraz Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Bydgoszczy Adam Dudziak.
Opracowana przez 12 komendantów największych straży miejskich w Polsce, ostateczna wersja projektu ustawy, skierowana zostanie ? po uprzedniej akceptacji, na drogę konsultacji naukowych i społecznych, a następnie kompleksowo opracowany projekt zostanie przekazany do akceptacji Prezydentom Miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.
Mamy nadzieję, że stanie się tak jeszcze w tym roku. Kolejny krok to droga legislacyjna, czyli skierowanie projektu ustawy do laski marszałkowskiej.
Warto podkreślić w tym miejscu wiodącą rolę Straży Miejskiej Miasta Krakowa, w przygotowaniu projektowanych zmian oraz prowadzeniu merytorycznych dyskusji, które doprowadziły do wypracowania wspólnego kierunku działań związanych z przekształceniem straży miejskich w policje municypalne.
Ogromny wkład w prace nad projektem wnieśli komendanci straży miejskich z Łodzi, Gdańska, Wrocławia i Katowic. Wsparcia udzielali ponadto komendanci straży miejskich z Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina, Białegostoku, Rzeszowa, Lublina i Poznania.
Dostosowanie możliwości działania Straży Miejskich i przysługujących im uprawnień do pojawiających się potrzeb, znajduje odzwierciedlenie w wyrażanych powszechnie oczekiwaniach społecznych. Jak zaznacza komendant Janusz Wiaterek ? nadszedł już czas, aby zastanowić się nad zreformowaniem instytucji straży miejskiej w naszym kraju, na wzmocnieniu jej jako formacji porządkowej i wyposażeniu w instrumenty prawne zapewniające bezpieczeństwo w gminach, tak aby jak najlepiej i skuteczniej wypełniała zadania wobec mieszkańców miast.
Dobrym miejscem do dyskusji nad projektem będzie drugi dzień organizowanej w dniach 15-16 października br. w Krakowie konferencji pt.: ?Skuteczne Zarządzanie Systemem Miejskiej Przestrzeni Publicznej ? Ekologia, Czystość, Bezpieczeństwo?.
Problematyka konferencji dotyczyć będzie wybranych aspektów organizowania konsultacji społecznych, filozofii rozwijania systemu monitoringu wizyjnego oraz prezentacji nowatorskiego projektu ustawy o policji metropolitalnej.
Wykłady prowadzić będą naukowcy z krakowskich uczelni wyższych, przedstawiciele władz samorządowych oraz reprezentanci środowiska straży miejskich. Do udziału w konferencji zaproszeni zostaną parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Nie zabraknie również przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, prasy lokalnej oraz samorządowej.