Kryteria oceny szkół pod kątem restrukturyzacji, kwestie społeczne i żywieniowe (stołówki szkolne) oraz Strategia Rozwoju Edukacji do 2018 roku (w różnych aspektach) ? to tematy, o których w pierwszej kolejności będą dyskutować uczestnicy Okrągłego Stołu Edukacyjnego. OSE wznowi swoje obrady dziś (4 września, wtorek), kolejne odbędą się 11 i 25 września oraz 2, 16 i 30 października. Obrady będą się rozpoczynać o godz. 18:00 w Magistracie (pl. Wszystkich Świętych 3-4) .
?Podczas kolejnych spotkań będziemy realizować założenia, które zostały wypracowane wspólnie dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Teraz, z Wydziałem Edukacji UMK, na konkretne działania przekładamy większość z 560 wniosków, które wpłynęło podczas wcześniejszych obrad? ? mówi Anna Okońska-Walkowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych.
Przypomnijmy, że celem Okrągłego Stołu Edukacyjnego, który został zorganizowany przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego (zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa), jest poprawa jakości edukacji w Krakowie, zapewnienie dzieciom i młodzieży jak najlepszej opieki wychowawczej, zwiększenie kontroli w zakresie ekonomicznego i gospodarnego wydatkowania środków finansowych oraz lepsze informowanie i konsultowanie uczestników procesu edukacyjnego o planowanych działaniach.
W obradach udział biorą przedstawiciele Władz Miasta, Wydziału Edukacji UMK i Rady Miasta Krakowa oraz przedstawiciele Rad Dzielnic, Kuratorium Oświaty, dyrektorów i nauczycieli szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, związków zawodowych, rodziców i stowarzyszeń oraz organizacji zajmujących się rozwojem edukacji. Na spotkaniach przed wakacjami dyskutowano przede wszystkim o restrukturyzacji sieci szkolnej, edukacji pozaszkolna dzieci i młodzieży, szkolnictwie specjalnym i zawodowym oraz o sytuacji szkół na obrzeżach miasta.
Na ostatnim zdecydowano o kontynuacji obrad OSE oraz o powołaniu zespołów doradczych dla zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa i Wydziału Edukacji UMK spośród uczestników OSE. Teraz zespoły robocze składające się z wszystkich uczestników OSE zajmą się m.in. dopracowaniem projektu MISTI Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Krakowa przed ponownym przedstawienie jej Radzie Miasta Krakowa; opracowaniem kryteriów oceny szkół pod kątem restrukturyzacji oraz kwestiami społecznymi i żywieniowymi (stołówki). Promowane będą także różnorodne formy działalności pozaszkolnej (m.in. MDK), opracowany ma zostać program wsparcia szkół na obrzeżach Krakowa z uwagi na wielorakie role spełniane przez nie na rzecz społeczności lokalnej, ustalona zostanie także sieć szkół specjalnych z uwzględnieniem szkolnictwa integracyjnego, obrady będą także dotyczyć szkolnictwa zawodowego.