Szpecące miasto ulotki, plakaty i ogłoszenia pod lupą strażników miejskich
Grupa osadzonych wykonywała wczoraj (11 września ) nieodpłatnie prace na rzecz Gminy Miejskiej Kraków. Strażnicy miejscy z Referatu Ekologicznego skierowali ich do pracy w rejon alei Trzech Wieszczów – poinformował Marek Anioł rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej.
Zadaniem osadzonych było usuwanie plakatów i ulotek nielegalnie umieszczonych na urządzeniach infrastruktury technicznej, słupach sygnalizacji świetlnej i skrzynkach rozdzielczych.
Po kilku godzinach pracy Aleje zostały oczyszczone i uporządkowane. W najbliższych dniach osadzeni będą usuwać plakaty w rejonach największych skrzyżowań w mieście.
Nieodpłatne zatrudnienie skazanych na rzecz Gminy Miejskiej Kraków
W 2009 roku, z inicjatywy Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa Janusza Wiaterka, zawarto Porozumienie w sprawie nieodpłatnego zatrudnienia skazanych na rzecz Gminy Miejskiej Kraków. Określono wtedy tryb i zasady postępowania przy zawieraniu umów oraz przyjęto zasady współpracy w tej materii pomiędzy Strażą Miejską, Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Aresztem Śledczym w Krakowie.
Realizacja Porozumienia i najbliższe plany działania
To była bardzo ważna inicjatywa kierownictwa Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Umożliwienie pracy osadzonym ? na rzecz czystości i porządku w mieście (usuwanie nielegalnych ogłoszeń, plakatów, ulotek, mniejszych i większych wysypisk śmieci, odpadów), daje zawsze szansę na bezpieczny i naturalny powrót więźniów do społeczeństwa.
Od 2009 roku osadzeni wykonują coraz więcej prac tzw. czystościowych na terenie miasta. Skuteczna i precyzyjna realizacja zapisów Porozumienia odbywa się z wymierną korzyścią dla estetyki Krakowa. Dlatego takie działania będą podejmowane coraz częściej, z wykorzystaniem coraz większej liczby osadzonych.