W czwartek 27 września , zgodnie z wcześniejszymi założeniami, dokładnie w 400. lat po śmierci ks. Piotra Skargi otwarty zostanie pierwszy fragment powstającego przy kościele św. Piotra i Pawła Panteon Narodowy, miejsce spoczynku twórców narodowej kultury, sztuki i nauki, każdego, kto godzien jest miana Wielkiego Polaka, niezależnie od przekonań politycznych i religijnych.
Uroczystość uświetni koncert Capelli Cracoviensis.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa i Małopolski na godz. 20.00 do kościoła św. Piotra i Pawła (wstęp wolny).
PANTEON NARODOWY przy Kościele św. Piotra i Pawła
Po wycofaniu się o. Paulinów z Fundacji ?Panteon Narodowy Na Skałce? a tym samym rezygnacji z projektu rozbudowy Grobu Zasłużonych na Skałce z projektem kontynuacji idei Panteonu w Krakowie wystąpił prof. Franciszek Ziejka.
Uznając Kraków jako miejsce szczególnie przez historię i tradycję uprawnione do pielęgnowania tradycji narodowego panteonu prof. Ziejka zaproponował by wykorzystać w tym celu zespół podziemnych krypt przy kościele św. Piotra i Pawła.
Miejsce to, w którym w jednej z podziemnych krypt jest pochowany Piotr Skarga, może być znakomitą kontynuacją Grobu Zasłużonych na Skałce, miejscu pochówku wybitnych polskich twórców kultury, sztuki i nauki. Idea ta spotkała się w Krakowie z niezwykłą przychylnością. Już na tym etapie podjęte zostały prace mające upewnić organizatorów o technicznych możliwościach zrealizowania przedsięwzięcia w podziemnych kryptach kościoła oraz przyległym doń wirydarzu. Prace te realizowała kadra Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej.
W błyskawicznym tempie przy użyciu najnowszych technologii (skanowanie, georadar) wykonano pełną inwentaryzację obiektu oraz najważniejsze pomiary geodezyjno-geologiczne. Pozytywne wyniki tych prac stały się podstawą dla Politechniki Krakowskiej oraz współpracującej z nią pracowni architektonicznej IPG sp. z o.o. do przygotowania koncepcji architektonicznej przyszłego Panteonu. Sytuacja ta potwierdziła zatem możliwości realizacji projektu.
26. stycznia 2010 roku kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska krakowskiej kultury, sztuki i nauki oraz władz samorządowych i administracyjnych Krakowa i województwa małopolskiego podpisało List intencyjny wspierający tą inicjatywę.